PL EN DE

Elektromobilność w przedsiębiorstwie

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi oraz hybrydowymi przez potencjalnych użytkowników w Polsce, jest stale rosnące. Na rynku oferowanych jest coraz więcej modeli, a z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej ich nabywców. W tych nowych realiach, coraz bardziej świadomego ekologicznie społeczeństwa, elektryczna flota samochodowa, może stanowić wizytówkę nowoczesnego przedsiębiorstwa.

W związku z rosnącym zainteresowaniem samochodami elektrycznymi, nie tylko przez indywidualnych obywateli, ale również wśród firm komercyjnych, Agencja Rynku Energii S.A. wychodzi z propozycją wykonania badania opłacalności przejścia ze spalinowej floty samochodowej, na flotę elektryczną i/lub hybrydową. Usługę oferujemy zarówno dla przedsiębiorstw zainteresowanych stopniową wymianą kilku/kilkunastu samochodów na bardziej ekologiczne, jak i dla dużych firm, obsługujących setki takich pojazdów.

W opracowaniu zostaną poruszone następujące tematy:

 1. Opis polityki krajowej w zakresie elektromobilności:
  • Najnowsza nowelizacja Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych,
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw lub Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastrukturę do tankowania wodoru,
  • Opis najważniejszych planowanych systemów wsparcia dla elektromobilności, dedykowanych przedsiębiorcom – dotacje do budowy ładowarek lub do zakupu samochodów, itp.
 2. Analiza rynku pojazdów elektrycznych
  • Ile samochodów elektrycznych i hybrydowych jest sprzedawanych, jakich najczęściej marek i jakich modeli?
  • Prognozy rozwoju tego segmentu rynku,
  • Wyzwania jakie stoją przed segmentem rynku e-mobility.
 3. Stacje ładowania samochodów elektrycznych
  • Tempo rozwoju stacji ładowania, jakie typy stacji ładowania są odpowiednie, do jakich sytuacji?
 4. Analiza kosztów obecnej floty samochodowej przedsiębiorstwa (koszty paliwa, serwisu, wymiany aut, leasingu),
 5. Analiza kosztów przyszłej floty ekologicznej w przedsiębiorstwie (koszty prądu, serwisu, wymiany aut, leasingu),
 6. Wnioski z analizy
  • Analiza może być scenariuszowa, np. wymiana 25%, 50% aut na auta elektryczne lub hybrydowe,
 7. Porównanie kosztów pomiędzy flotami paliwowymi, a elektrycznymi lub hybrydowymi.

W zależności od indywidualnych potrzeb Państwa przedsiębiorstwa oraz oczekiwań co do poruszonych zagadnień z zakresu elektromobilności, szczegółowa tematyka opracowania może ulec zmianie.

W gotowym raporcie otrzymają Państwo odpowiedź na pytania: Czy e-mobility jest już opłacalne? Jeżeli tak, jakie oszczędności przyniesie taka zmiana w Państwa firmie?. Jeśli odpowiedź w bieżących realiach będzie jednak inna niż oczekiwana, w raporcie postaramy się wykazać, jakie zmiany muszą zajść na rynku aut ekologicznych, aby takie przedsięwzięcie stało się opłacalne.

Kontakt:
Janusz Smardz
tel. 22-444-20-60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.