pl PL en EN de DE

Energetyczne zagospodarowanie odpadów komunalnych - czy można na tym skorzystać? Stan obecny oraz prognozy rozwoju do 2030

W zakresie oferowanej analizy przedstawione zostaną kluczowe informacje na temat bieżącego zagospodarowania odpadów komunalnych oraz wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, w oparciu o termiczną utylizację odpadów. Zgodnie z doświadczeniami innych krajów Unii Europejskiej energię z odpadów można uznać za jedną z najtańszych, a emisja zanieczyszczeń z ich spalania, jest 2-3 krotnie mniejsza niż z paliw pierwotnych. Ponadto instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych uznane zostały w UE jako źródło CO2 neutralne (w przypadku odpadów biodegradowalnych).

Analizowane informacje dotyczyć będą odpadów komunalnych zbieranych selektywnie w podziale na frakcje: papier i tektura, tworzywa sztuczne, odzież i tekstylia, ulegające biodegradacji i inne.

Szczegółowy zakres analizy obejmuje:

  • Statystykę gospodarki odpadami na wybranym terenie Polski, w podziale na województwa, powiaty i gminy, w latach 2017-2018.
  • Prognozę produkcji odpadów w podziale na frakcje, dla wybranego regionu kraju.
  • Podstawowe dane o obecnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w spalarniach i biogazowniach wysypiskowych w Polsce.
  • Analizę planów zagospodarowania odpadów komunalnych, przedstawianych przez organy decyzyjne (zarówno na poziomie unijnym jak i krajowym).
  • Ocena sytuacji finansowej wybranych instalacji termicznego przekształacania odpadów komunalnych działających w Polsce, w podziale na frakcje stałe i biogaz.

Zastosowanie termicznej utylizacji odpadów może zapewnić dodatkowe źródło energii elektrycznej oraz energii cieplnej w przedsiębiorstwie lub na potrzeby sieci miejskiej, co umożliwi zredukowanie ilości emisji zanieczyszczeń. W opracowaniu przedstawione zostaną korzyści wynikające z takiego rozwiązania, poparte zagregowanymi i średnimi danymi statystycznymi, dotyczącymi produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz gospodarowania odpadami komunalnymi.

Kontakt: 
Jakub Jaworski
tel. (22) 444-20-64
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2018 - 2019 Agencja Rynku Energii S.A.

Agencja Rynku Energii S.A. 00-950 Warszawa 1 skrytka pocztowa 143