PL EN DE
PSE odświeżają wygląd serwisu www.inwestycje.pse.pl, lepszy dostęp do informacji o realizowanych zadaniach inwestycyjnych

Nowa platforma inwestycje.pse.pl zawiera najważniejsze informacje o aktualnie realizowanych projektach inwestycyjnych PSE. Dzięki wyszukiwarce i mapie interaktywnej można szybko odszukać każde przedsięwzięcie, sprawdzić, na jakim etapie jest jego realizacja, a także jak wygląda cały proces inwestycyjny. Narzędzie jest zaprojektowane w przejrzysty i intuicyjny sposób, aby umożliwić korzystanie z niego jak największej liczbie osób

Nowa platforma internetowa dla inwestycji PSE odzwierciedla dynamiczny wzrost liczby zadań realizowanych przez spółkę w całym kraju. Szacujemy, że nakłady na budowę nowych stacji i linii elektroenergetycznych oraz modernizację istniejącej już sieci przesyłowej do końca 2034 roku wyniosą prawie 64 mld zł. To największy program inwestycyjny w historii Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Platforma pozwoli na łatwy dostęp do konkretnych informacji o każdym z projektów - podkreśla Włodzimierz Mucha, wiceprezes Zarządu PSE.

Narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby użytkownik mógł bez problemów dotrzeć do informacji o interesującej go inwestycji. W przyszłości zawartość strony będzie uzupełniana o szczegóły dotyczące kolejnych uruchamianych projektów.

Jednym z kluczowych elementów realizacji inwestycji przez PSE jest dialog z otoczeniem. Proces budowy linii i stacji elektroenergetycznych prowadzimy w sposób transparentny, informując o istotnych dla społeczności kwestiach. Dotychczas zainteresowani szukali wiedzy na oddzielnych, różniących się od siebie stronach internetowych. Dzięki nowej platformie przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy gmin, na terenie których zostanie zlokalizowana infrastruktura przesyłowa PSE, mają dostęp do informacji na temat poszczególnych projektów w jednym miejscu – zauważa Joanna Zając, zastępca dyrektora ds. obsługi prawnej inwestycji w zakresie komunikacji społecznej w PSE.

PSE są spółką Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju, której zadaniem jest przesyłanie energii elektrycznej siecią linii najwyższych napięć do wszystkich regionów kraju. Spółka jest właścicielem 15 964 kilometrów linii oraz 110 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć. System ten jest cały czas rozbudowywany, dzięki czemu zapewniana jest ciągłości dostaw prądu w całym kraju.

GAZ-SYSTEM rozpoczyna budowę gazociągu przyłączeniowego w Rybniku

Spółka podpisała umowę na wybudowanie gazociągu przyłączeniowego do nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku wraz ze stacją pomiarową. Inwestycja realizowana jest w ramach programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej


Przed Polską stoi duże wyzwanie klimatyczne - przekształcenie gospodarki w kierunku nisko i zeroemisyjnych źródeł energii. W związku z tym potrzebna jest przede wszystkim zmiana działania sektora energetyki i ciepłownictwa przemysłowego. Nowe gazociągi na terenie Śląska, które wybuduje GAZ-SYSTEM, zasilą m.in. zakład w Rybniku dostarczając paliwo, które dziś zapewni czystsze powietrze w regionie, a w przyszłości może być czynnikiem stabilizującym i uzupełniającym zielone źródła energii – powiedział Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. 

Podpisana umowa jest wyrazem zaangażowania GAZ-SYSTEM w proces transformacji energetycznej Śląska. Prace przy realizacji przyłącza do bloku gazowo-parowego w Rybniku rozpoczną się wkrótce. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa dla potrzeb tego regionu przyniesie nie tylko korzyści ekonomiczne, lecz również istotnie wpłynie na poprawę jakości powietrza – powiedział Sławomir Hinc, prezes GAZ-SYSTEM.

W ramach inwestycji powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 500 mm i długości 4,55 km wraz ze stacją pomiarową o przepustowości 160 000 nm3/h. Prace prowadzone będą w Rybniku w dzielnicach: Grabownia, Golejów, Ochojec oraz Rybnicka Kuźnia.




Wykonawcą robót budowlanych została spółka Gascontrol Polska.

Gazociąg przyłączeniowy zostanie połączony w Ochojcu z gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Łącznie z gazociągiem relacji Kędzierzyn-Koźle – Racibórz utworzą one 80-cio kilometrowy odcinek sieci gazowej zapewniający przesył paliwa gazowego do powstającego w Rybniku bloku gazowo-parowego. Szacuje się, że jego roczne zapotrzebowanie na gaz wyniesie 1 mld m3. Efektem realizowanych prac będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz poprawa jakości powietrza i ochrona środowiska.

Przekazanie wszystkich trzech gazociągów do eksploatacji zaplanowane jest na II kwartał 2026 r.
Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w gminie Wisznia Mała

Fortum podjęło decyzję o odstąpieniu od planu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwami alternatywnymi w Biskupicach, gmina Wisznia Mała. Decyzja Fortum wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego

Elektrociepłownia OdNova  miała powstać u zbiegu drogi ekspresowej S8 z drogą wojewódzką 372 bezpośrednio poza granicami Wrocławia.

Instalacja miała wypełnić lukę w systemie gospodarowania odpadami w województwie dolnośląskim, odpowiedzieć na rosnące koszty zagospodarowania odpadów, ceny ciepła i energii elektrycznej w sposób zgodny z wymaganiami zielonej transformacji energetycznej.

Nadal uważamy, że Wrocław i okoliczne gminy potrzebują inwestycji w odzysk energii z odpadów nienadających się do recyklingu. Wrocław jest w tej chwili  jedynym w Polsce tak dużym miastem, które nie posiada elektrociepłowni zasilanej paliwami alternatywnymi w swojej okolicy. Powoduje to, że koszty gospodarki odpadami w rejonie wrocławskim są bardzo wysokie – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Taka inwestycja jest potrzebna także ze względu na konieczność dekarbonizacji wrocławskiego systemu ciepłowniczego, który obecnie w zdecydowanej większości oparty jest na węglu, dodaje.

Fortum uzyskało w styczniu bieżącego roku korzystną decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednak perspektywa uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych jest ciągle odległa. Obecnie Fortum nie rozważa innych lokalizacji dla elektrociepłowni wykorzystującej paliwa z odpadów – ani we Wrocławiu, ani w sąsiednich gminach.

Do 5 kwietnia potrwają konsultacje projektu planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025-2034

Do 5 kwietnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą konsultacje „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025-2034” (Plan rozwoju sieci przesyłowej, PRSP)

4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa – to część planów inwestycyjnych Polskich Sieci Elektroenergetycznych do 2034 roku. Spółka w piątek 15 marca przedstawiła do konsultacji projekt „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025 – 2034” (Plan rozwoju sieci przesyłowej, PRSP).

Konsultowany dokument zawiera wariantowe scenariusze rozwoju KSE, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Po przeprowadzeniu konsultacji dokument trafi do uzgodnienia z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie będzie podstawą do prowadzenia inwestycji przez PSE.

Po przeprowadzeniu konsultacji dokument trafi do uzgodnienia z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie będzie podstawą do prowadzenia inwestycji przez PSE.


| Dokument pobieramy lub otwieramy bezpośrednio na CIRE
⤵︎
Projekt Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025-2034

Realizacja projektów przedstawionych w PRSP stanowi niezbędny element transformacji energetycznej Polski, a docelowo pozwoli na osiągnięcie przez nasz kraj neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 r. Planowane inwestycje stanowią odpowiedź na dynamicznie zachodzące zmiany i pozwolą przygotować na nie sieć – mówi Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu PSE.

PRSP uwzględnia zachodzące zmiany strukturalne w KSE, takie jak postępująca elektryfikacja ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co znacząco wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.

Rozwój sieci przesyłowej przedstawiony w dokumencie będzie stanowić solidną podstawę do przeprowadzenia zmian w otoczeniu KSE wynikających z procesu transformacji energetycznej. Umożliwi także przyłączenie nowych jednostek wytwórczych, w tym źródeł odnawialnych i jądrowych. Pozwoli m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, 45 GW elektrowni fotowoltaicznych, ponad 19 GW farm wiatrowych oraz przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych. Jednym z najważniejszych projektów w planie rozwoju jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), łączącego północ z południem kraju. Pozwoli to na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców, bez obciążania przy tym reszty sieci przesyłowej.

Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ok. 64 mld zł do 2034 r.

Uwagi do planu rozwoju należy zgłaszać do 5 kwietnia br. na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z użyciem formularza dostępnego na stronie pod tym linkiem.

Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - nowa oferta ARE S.A.

Obecnie zamrożone ceny energii elektrycznej będą obowiązywać tylko do końca czerwca 2024 roku. Dodatkowo, w przypadku przekroczenia limitu zużycia (od 1,5 MWh do 2 MWh w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego) cena zakupionej energii elektrycznej wzrasta do 693 zł/MWh. Niestety forma ochrony odbiorców energii elektrycznej przed powrotem do wysokich cen w drugiej połowie bieżącego roku wciąż jeszcze nie została sprecyzowana


Jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunku za energię elektryczną jest jej oszczędzanie i świadome zarządzanie energią. Innym może być inwestycja w instalację produkującą energię na własny użytek, np. fotowoltaikę. 

Do niedawna prosumenci byli kojarzeni głównie z osobami mieszkającymi w domach jednorodzinnych. Popularność budowania własnych instalacji fotowoltaicznych wśród tej grupy mieszkańców była związana m.in. z korzystnym i prostym systemem rozliczającym prosumenta przez przedsiębiorstwo obrotu z zakupionej energii, a także z uruchomieniem programów dofinansowujących tego rodzaju inwestycje. 

Wraz z nowelizacją prawa, mieszkańcy wielokondygnacyjnych budynków otrzymali podobną możliwość. Coraz więcej spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach bloków mieszkalnych. 

Dzieje się to za sprawą wprowadzonych w 2023 roku następujących rozwiązań proinwestycyjnych:

  • Prosument lokatorski wprowadza opcję zmiany formy wynagrodzenia. Pozwala to na bezpośrednie wykorzystanie 100% zgromadzonych środków pieniężnych, z tytułu sprzedaży nadwyżki produkcji, nie tylko na zakup energii elektrycznej, ale też na obniżenie opłat związanych z administracją, funduszem remontowym, ciepłem czy wywozem śmieci. Warto zaznaczyć, że autokonsumpcja energii elektrycznej dotyczy jedynie zużycia energii w części wspólnej. 

 

  • Grant OZE jest przeznaczony na refinansowanie kosztów inwestycji (50 proc. kosztów netto przedsięwzięcia) polegającej na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii i przysługuje m.in. wspólnotom oraz spółdzielniom mieszkaniowym. Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego od 1 lutego 2023 r. do 30 czerwca 2026 roku.
Więcej informacji na stronie https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze

Agencja Rynku Energii S.A. zaprasza do współpracy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowane inwestowaniem w instalację OZE oraz możliwością pozyskania w tym celu zewnętrznych źródeł finansowania. Oferujemy wsparcie doradcze w zakresie prowadzenia spraw związanych z gospodarką energetyczną budynków, należących do zasobów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W zakres usługi będzie wchodzić w szczególności wykonanie analizy opłacalności inwestycji w fotowoltaikę na dachach budynków wielolokalowych i użytkowych, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie o zasadność inwestowania w daną technologię, w konkretnym wariancie technologicznym oraz w konkretnej lokalizacji, z ewentualnym wykorzystaniem magazynów energii.

Przygotowana przez specjalistów z ARE analiza, stanowić będzie dokumentację projektową, gotową do przedstawienia w Banku Gospodarstwa Krajowego w celu uzyskania finansowania przedsięwzięcia OZE.


Zapraszamy do współpracy.


Kontakt w sprawie oferty:

Janusz Smardz,
tel. +48 22-444-20-60,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
PSG z pierwszym w Polsce gazociągiem do przesyłu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa została pierwszym w Polsce podmiotem posiadającym Świadectwo Oceny Technicznej sieci gazowej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z domieszkami wodoru. Taki certyfikat od Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego otrzymał nowo wybudowany gazociąg Jelenia Góra-Piechowice


Z uwagi na brak norm i specyfikacji technicznych na poziome unijnym, jak i krajowym, Polska Spółka Gazownictwa w lipcu 2023 r. rozpoczęła wspólnie z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym oraz spółką „GAZ” prekursorski projekt na Dolnym Śląsku.

Jego celem było wybudowanie pierwszego w Polsce gazociągu, który uzyska świadectwo oceny technicznej potwierdzające możliwość dystrybuowania nim gazu ziemnego z domieszkami wodoru.

Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z  domieszkami wodoru. To bardzo ważny krok naprzód, który nie tylko pozwala nam realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliża nas do tego, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom do ogrzewania czysty wodór – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Na podstawie przeprowadzonej oceny zastosowanych wyrobów, technologii budowy i jakości wykonanych prac Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytutu Badawczy potwierdził możliwość przesyłania gazociągiem Jelenia Góra-Piechowice mieszaniny gazu ziemnego i wodoru do 20 proc. objętości.

Ze względu na nowatorski charakter projektu, w pierwszej kolejności opracowane zostały kryteria oceny obejmujące swym zakresem zarówno wymagania dla wyrobów do budowy gazociągu, jak i technologii jego budowy. Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a następnie ocena spełnienia postawionych wymagań i  jakości zrealizowanych prac technologicznych. Uważam, że zakończona inwestycja jest ważnym krokiem w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki – dodał dr hab. inż. Jacek Jaworski, prof. INiG-PIB, dyrektor Instytutu Nafty i Gazu -Państwowego Instytutu Badawczego.

W ramach wartej ponad 11 mln zł inwestycji powstał gazociąg średniego ciśnienia o długości ok. 7 kilometrów. Wykonawcą zadania była firma „GAZ” z siedzibą w Błoniu. 

To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która jest bezpośrednią odpowiedzią na rosnące wyzwania dotyczące zrównoważonej energetyki. Wierzymy, że zakończony projekt to świetny początek transformacji energetycznej w kierunku zapewnienia zdolności transportu sieciami gazowymi mieszanin zawierających gazy zdekarbonizowane – zakończył Karol Papiernik, Prezes Zarządu „GAZ” Sp. z o.o. 

Blok gazowo – parowy w Rybniku z decyzją o pozwoleniu na budowę

Blok gazowo-parowy w Rybniku, realizowany przez spółkę Rybnik 2050, należącą do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, otrzymał pozwolenie na budowę. Decyzję wydał prezydent Miasta Rybnik 12 marca 2024 r. i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności, co umożliwia Generalnemu Wykonawcy – konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy – rozpoczęcie prac budowalnych na terenie inwestycji


W uroczystym podpisaniu pozwolenia na budowę ze strony Miasta Rybnik uczestniczył Prezydent Miasta Piotr Kuczera oraz Naczelnik Wydziału Architektury Sebastian Witek, ze strony spółki Rybnik 2050, Prezes Zarządu Paweł Noga oraz Dyrektor Projektu Piotr Żymełka, a ze strony Generalnego Wykonawcy Dyrektor Projektu Jarosław Skubek.

Blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie.

Będzie spełniał restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW. Przekazanie do eksploatacji planowane jest pod koniec 2026 roku. W grudniu 2022 roku blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.

Nowy transformator blokowy dla Enei Połaniec

Enea Połaniec podpisała umowę z firmą EthosEnergy na dostawę nowego transformatora blokowego i kontynuuje swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo i efektywność energetyczną


Enea Elektrownia Połaniec, czołowy producent energii elektrycznej w południowo-wschodniej Polsce, kontynuuje inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Podpisała umowę z firmą EthosEnergy na dostawę transformatora blokowego o mocy 290 MVA i napięciu 400 kV, który będzie przeznaczony dla bloku nr 9 wykorzystującego jako paliwo biomasę (tzw. "Zielony Blok").

Wartość umowy wynosi 25 mln złotych.

Bezpieczeństwo produkcji energii jest dla nas priorytetem. Nowy transformator blokowy, który wprowadzimy do naszego zakładu, nie tylko zwiększy wydajność i efektywność naszych operacji, ale także umożliwi nam pracę na wysokim poziomie. To krok w kierunku zapewnienia stabilności naszej produkcji, co ma kluczowe znaczenie dla dostarczania energii w sposób niezawodny i bezpieczny – podkreślił Jacek Janas, p.o. prezes Enei Połaniec.

Firma EthosEnergy, dzięki swojemu ponad 40-letniemu doświadczeniu w sektorze energetycznym, stała się zaufanym partnerem. Umowa obejmuje nie tylko dostawę transformatora, ale także wykonanie niezbędnych obliczeń, projektowanie oraz spełnienie wszystkich norm i wymagań dotyczących pracy transformatora – podkreślił Jerzy Król, dyrektor Pionu Remontów w Enei Połaniec.

Transformatory blokowe to istotne ogniwa łączące elektrownię z siecią elektroenergetyczną. Pełnią ważną rolę w przesyłaniu energii elektrycznej z elektrowni do odbiorców w sposób nieprzerwany i niezawodny.

Nowy transformator dla Elektrowni Połaniec zagwarantuje sprawną pracę bloku nr 9.

Dodatkowo dzięki konfiguracji, umożliwiającej pracę na wyprowadzeniu mocy z bloków energetycznych nr 5, 6 i 7, poprawi również regulacyjność i wydłuży czas eksploatacji tych jednostek. Nowe urządzenie poprawi efektywność przesyłu energii, co pozwoli zaoszczędzić 1500 MWh energii elektrycznej w skali roku.

Umowa z EthosEnergy przewiduje dostawę nowego urządzenia w 2026 roku.

Transformator spełni wszystkie wymagania eksploatacyjne sieci przesyłowej oraz zapewni optymalne działanie i wydajność elektrowni.
Twoja Telewizja Morska i Polskie Elektrownie Jądrowe prezentują "Fakty i mity o energetyce jądrowej"

W cyklu audycji o energetyce jądrowej poruszane są zagadnienia związane z planowaną budową elektrowni atomowej w gminie Choczewo. W programie przedstawiono odpowiedzi na obawy społeczne związane z tą inwestycją


Mit 1 - Elektrownia jądrowa tak naprawdę w ogóle nie powstanie...






Mit 2 - Elektrownia jądrowa może wybuchnąć





Mit 3 - Nie będzie gdzie przechowywać materiałów promieniotwórczych

 




Mit 4 - Nawet bez awarii elektrownia emituje szkodliwe promieniowanie






Mit 5 - W gminach upadnie turystyka i agroturystyka






Mit 6 - Inne kraje odchodzą od atomu






Mit 7 - Nastąpi degradacja środowiska naturalnego




Mit 8 - W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino powstaną wielkie kominy szpecące krajobraz