PL EN DE

Blok 910 MW w Jaworznie pracuje już z pełną mocą

Po naprawie awarii bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie i zakończeniu przed tygodniem jego synchronizacji z siecią, blok osiągnął w tym tygodniu swoją moc nominalną

Pracujemy pełną parą. To kolejny, po synchronizacji z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, krok w procesie uruchamiania jednostki. Wszystkie układy pracują stabilnie – powiedział PAP prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, powołanej dla budowy i eksploatacji inwestycji, Sebastian Gola.

 

W kolejnych tygodniach skoncentrujemy się na dalszej optymalizacji procesu technologicznego i osiągnięciu pełnej regulacyjności jednostki – zasygnalizował Gola.


Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno III uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych następnie przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa.

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac naprawczych blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 r. Równolegle do prac naprawczych trwały mediacje między Tauronem a wykonawcą bloku przy udziale Prokuratorii Generalnej.

Na początku grudnia ub. roku konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa oraz należąca do Taurona spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) podpisały ugodę zawierającą m.in. nowy harmonogram prac naprawczych bloku 910 MW.

Termin synchronizacji bloku z siecią zaplanowano na 29 kwietnia br., jednak została ona przeprowadzona 14 kwietnia br. Odtąd blok ponownie rozpoczął pracę w polskim systemie elektroenergetycznym.

Tauron Polska Energia jest podmiotem dominującym w Grupie Tauron, dysponującym kapitałem własnym w wysokości ponad 19 mld zł oraz zatrudniającym przeszło 25 tys. pracowników. Grupa Tauron rocznie dostarcza ponad 50 terawatogodzin energii elektrycznej do ok. 5,6 mln odbiorców, głównie w południowej Polsce. Dominującym akcjonariuszem firmy jest Skarb Państwa.