PL EN DE

Coraz więcej szkół instaluje na swoich dachach fotowoltaikę

Obniżenie kosztów funkcjonowania budynku szkoły to główna motywacja dyrektorów polskich szkół decydujących się na fotowoltaikę


Łódź

Już prawie 30 budynków użyteczności publicznej w Łodzi zostało w 2023 roku wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne, które pomogą zmniejszyć rachunki za energię. W najbliższym czasie planowanych jest kolejnych 10 takich inwestycji. Tym razem wszystkie one będą realizowane na dachach szkół.

W ostatnich miesiącach o nowe instalacje fotowoltaiczne wzbogaciło się 8 Domów Pomocy Społecznej, 6 żłobków, 9 szkół podstawowych oraz kilka zespołów szkół ponadpodstawowych.  Na dachach ich budynków położono, w zależności od możliwości, jakie dawała dostępna powierzchnia, od około czterdziestu do ponad 120 paneli czerpiących energię ze słońca. Dzięki temu spora część obecnych rachunków za energię zostanie w tych budynkach zmniejszona.

W najbliższym czasie fotowoltaika zainstalowana będzie też na 10 łódzkich szkołach - sześciu podstawówkach, VI i XXV LO oraz dwóch zespołach szkół ponadpodstawowych (Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, ul. Politechniki 37 oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, ul. Czajkowskiego 14).

Łącznie w tym roku energia słoneczna ma stać się istotnym źródłem energii dla 60 łódzkich placówek. Koszt inwestycji to prawie 10 milionów zł, ale te pieniądze będą się każdego roku zwracać.


Sieradz

W sieradzkim magistracie w wakacje podpisano umowę na instalację paneli fotowoltaicznych na sieradzkich szkołach podstawowych. Inwestycja ma zostać wykonana w ciągu 4 miesięcy.

Podpisy pod umową o wartości 905 242,64 zł złożyli Emilia Marek, zastępca prezydenta Sieradza oraz Jacek Helbin, wiceprezes zarządu SolarSpot.

To właśnie ta spółka złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu, w którym uczestniczyło siedem firm.

W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie instalacji fotowoltaicznych na szkołach podstawowych numer 1, 4, 6 oraz 9. 

Ich łączna moc wyniesie 194,85 kWp.

Zamontowane zostaną również układy monitoringu instalacji przez sieć LAN/WI-FI. Wykonana zostanie także częściowa przebudowa i dostosowanie istniejących instalacji odgromowych tak, aby zabezpieczały budynki i wybudowane instalacje fotowoltaiczne.

To już kolejne przedsięwzięcia podejmowane przez Sieradz w kwestii odnawialnych źródeł energii.

W tym roku panele fotowoltaiczne o mocy 49,68 kWp pojawią się także na dachu Urzędu Miasta Sieradza.

Bezpośrednim celem tej i wcześniejszych inwestycji jest obniżenie kosztów funkcjonowania budynków użyteczności publicznej w Sieradzu oraz redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Wartość dwóch wspomnianych przedsięwzięć to niemal 1,3 mln zł, z czego 964,8 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

W poprzednich latach udało się uzyskać dodatkowe środki na panele fotowoltaiczne: dla 277 mieszkańców miasta Sieradza (instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne) na budynkach wszystkich publicznych przedszkoli na Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 - tutaj wraz z panelami zamontowana została pompa ciepła i kocioł olejowy

Łączna wartość wszystkich dotacji pozyskanych na odnawialne źródła energii w mieście to ponad 7 mln zł. 


Grudziądz

Budynki czterech kolejnych szkół zyskają niebawem instalację fotowoltaiczną. Inwestycja zrealizowana zostanie niemal wyłącznie za pieniądze z funduszy europejskich.

Miasto otrzymało bowiem dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w kwocie 1 363 676,71 zł. Przypomnijmy, że są to ostatnie programy z kończącego się unijnego rozdania, które muszą zostać zrealizowane do końca roku.

Konsekwentnie stawiamy na tego typu rozwiązania, które przynoszą miastu oszczędności – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

To także kolejne istotne wsparcie finansowe, po które sięgamy w ramach kończącej się unijnej perspektywy - dodaje.

Całkowita wartość inwestycji, obejmującej instalację urządzeń fotowoltaicznych na budynkach szkół podstawowych nr 7, 16, 20 oraz 21, to 1 364 901,83 zł. Oznacza to, że wkład miasta w ten projekt jest symboliczny i zamyka się w kwocie 1225,12 zł.


Głogów

Instalacje fotowoltaiczne będą zainstalowane na szkołach w Przedmościu i Serbach oraz na siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serbach. Wójt Gminy Głogów Bartłomiej Zimny podpisał już umowę z firmą PHU PARTNER EU na wykonanie instalacji fotowoltaicznej na budynku Szkoły Podstawowej w Przedmościu z wymianą opraw na sali gimnastycznej oraz na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serbach, również z wymianą lamp na LED-owe w sali gimnastycznej oraz na boisku szkolnym. To zadnie inwestycyjne poprawa efektywności energetycznej.

Realizacja inwestycji pozwoli na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, które stanowią istotny element kosztów funkcjonowania jednostek oświatowych – wójt przypomina, że fotowoltaika jest rozwiązaniem całorocznym, jednak ilość wyprodukowanej energii różni się w zależności od sezonu

Oznacza to, że nadwyżki prądu wyprodukowane latem będzie można przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej. Nadwyżka energii zostanie odebrana w okresie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych – dodaje, że instalacja fotowoltaiczna jest również ekologiczna

Przy stałej produkcji prądu nie emituje dwutlenku węgla, nie wytwarza też substancji szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Te inwestycje zapewnią pokrycie zapotrzebowania na prąd. Z zielonej energii.

Na montaż instalacji na szkole w Przedmościu gmina Głogów otrzymała 20 tys. zł dotacji od powiatu głogowskiego.

Instalację fotowoltaiczną powstanie również na budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serbach. Na jej wykonanie gmina zawarła już umowę z firmą AVOLTECH.

Fotowoltaika pozwoli zakładowi wytwarzać na własny użytek prąd bez ponoszenia większych stałych opłat. W każdym miesiącu zakład może osiągać realne oszczędności finansowe. Ponadto zyskuje niezależność od podwyżek cen dostawy i dystrybucji energii elektrycznej – informuje urząd gminy.

Zakończenie inwestycji jest planowane w październiku.Zielona Góra

Elegancka elewacja w dwóch odcieniach szarości z czerwonym akcentem. Na dachu fotowoltaika, wewnątrz energooszczędne oświetlenie w technologii LED, do tego termomodernizacja całego budynku, wymiana okien oraz instalacji. To wakacyjny remont w V Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kieślowskiego przy ul. Zachodniej w Zielonej Górze.

Budynek szkoły powstał w latach 80. Składa się z trzech skrzydeł i łącznika. Obok klas w placówce znajduje się też sala gimnastyczna z zapleczem. Termomodernizacja objęła wszystkie części obiektu, które zostały docieplone styropianem i wełną mineralną.

Koszt modernizacji placówki wraz z wyminą części okien, drzwi i instalacji oraz montażem nowego oświetlania i fotowoltaiki to blisko 3,8 mln zł.