PL EN DE

Ministerstwo klimatu rozważa stworzenie oddzielnej strategii dla reaktorów SMR

Ministerstwo klimatu rozważa stworzenie oddzielnej strategii rozwoju reaktorów modułowych SMR, zamiast aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformował w środę sejmową komisję ochrony środowiska wiceminister klimatu Miłosz Motyka.


1. Na posiedzeniu komisji, poświęconym perspektywom rozwoju reaktorów SMR
2. W ministerstwie trwają obecnie rozważania, czy pod kątem rozwoju SMR zmienić PPEJ.
3. Czy też na wzór czeski, stworzyć oddzielną strategię dla tego typu reaktorów.
Jak zaznaczył Motyka na posiedzeniu komisji, poświęconym perspektywom rozwoju reaktorów SMR w kraju, w ministerstwie trwają obecnie rozważania, czy pod kątem rozwoju SMR zmienić PPEJ, czy też na wzór czeski, stworzyć oddzielną strategię dla tego typu reaktorów.

Na razie niczego nie przesądzamy, oba scenariusze są równie prawdopodobne - powiedział wiceminister.

Motyka dodał, że w ministerstwie klimatu trwa audyt związanych z energetyką jądrową decyzji poprzedniego rządu. Jak zaznaczył, obecnie nie będzie przesądzał ani o wynikach, ani o tym jakie będą efekty tego audytu.

Motyka poinformował również, że ministerstwo prowadzi dialog z Komisja Europejską w kwestii finansowania rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomoru. Zaznaczył, że na poziomie rządu nie ma dyskusji ani tym bardziej decyzji o zmianie lokalizacji projektu na Pomorzu w gminie Choczewo.