PL EN DE

PGE rozpoczyna sprzedaż węgla z importu do samorządów i firm

PGE Paliwa, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do określonej grupy odbiorców – klientów instytucjonalnych (np. szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczących podmiotów węglowych

Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem.

Minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości.

Grupa PGE to ważny element bezpieczeństwa energetycznego państwa. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zostaliśmy zobligowani do zapewnienia odpowiedniej ilości węgla na potrzeby sektora komunalnego i odbiorców indywidualnych. Wywiązujemy się ze swojego zadania i rozpoczynamy dystrybucję sprowadzonego węgla. Przypominam, że PGE Paliwa importuje węgiel tylko i wyłącznie od sprawdzonych kontrahentów. Każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania jak i w porcie odbioru. Badania jakości węgla wykonywane są przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem - przypomina Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Grupa PGE zaprasza do współpracy jednostki samorządu terytorialnego

Zwracam się do wszystkich wójtów, starostów, aby spółki komunalne działające na państwa terenie rejestrowały się jako pośredniczący podmiot węglowy. Dzięki temu będą mogły kupować węgiel sprowadzany przez PGE Paliwa i sprzedawać go mieszkańcom państwa gminy. W ten sposób zapewnią państwo mieszkańcom możliwość szybkiego zakupu węgla na cele opałowe - powiedział w Gdańsku prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 

Właśnie w Gdańsku, przy nadbrzeżu z rozładowywanym węglem w tle, spółka poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży węgla. 

Wywiązujemy się ze swojego zadania i rozpoczynamy dystrybucję sprowadzonego węgla - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Przypominam, że PGE Paliwa importuje węgiel tylko i wyłącznie od sprawdzonych kontrahentów. Każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania, jak i w porcie odbioru. Badania jakości węgla wykonywane są przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem - przekazał Prezes Grupy PGE. 

Jak pamiętamy PGE znalazła się wśród podmiotów zobligowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do zapewnienia odpowiedniej ilości węgla na potrzeby sektora komunalnego i odbiorców indywidualnych.

Wraz z inauguracją sprzedaży pojawiają się też oficjalne liczby.

PGE od 13 lipca do 28 września sprowadziła do Polski drogą morską 2 mln ton węgla.

Do 30 kwietnia przyszłego roku PGE ma w planach import ok. 1,1 mln ton miesięcznie, co w sumie daje ok. 10 mln ton surowca. Węgiel z PGE - pytania i odpowiedzi


Skąd jest ten węgiel?

PGE stawia na węgiel z Kolumbii, ponieważ w kluczowych parametrach jest on najbardziej zbliżony do węgla sprowadzanego przed wojną z Rosji. O wyborze Kolumbii oprócz jakości decydują też wypracowane kontakty handlowe z wiarygodnym kolumbijskim partnerem. Partner zapewnia kontrolę jakości przed załadunkiem węgla na statki płynące do Polski. Odrębne procedury kontrolne są przeprowadzane już po dotarciu węgla do Polski. Każda dostawa jest certyfikowana, oznacza to pracę przy kontroli wyspecjalizowanych laboratoriów.


Kto może kupić węgiel?

Klienci instytucjonalni (np. szpitale, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej), przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel opałowy (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczące podmioty węglowe. Oferta nie jest przeznaczona do sprzedaży detalicznej. 


Ile węgla można jednorazowo kupić z PGE?

Minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości.


Po ile będzie sprzedawany węgiel?

Cena węgla opałowego typu ekogroszek/ groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT + akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. 

Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT + akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. 


Co trzeba zrobić, żeby kupić węgiel z PGE?

Po uzupełnieniu formularza, tj. złożeniu zapytania o ofertę, pracownik Działu Handlowego PGE Paliwa skontaktuje się z Państwem w celu przedstawienia szczegółowej oferty i podpisania umowy sprzedaży węgla. Umowa sprzedaży węgla będzie wysyłana w formie elektronicznej na adres e-mail kontrahenta wskazany w formularzu.

Kontrahent zobowiązany jest do: 

- wydruku wszystkich załączników wiadomości e-mail w 2 egzemplarzach; 
- własnoręcznego czytelnego podpisu (imię i nazwisko) na ostatniej stronie każdego z przesłanych załączników wraz z pieczęcią firmową; 
- odesłania w 2 egzemplarzach podpisanych oryginałów wszystkich załączników na adres: PGE Paliwa sp. z o.o., ul. Ciepłownicza 1, 31- 587 Kraków.

Realizacja zamówienia jest możliwa jedynie po otrzymaniu przez PGE Paliwa 2 podpisanych egzemplarzy przesłanej dokumentacji.

Po otrzymaniu oryginałów podpisanych dokumentów, nastąpi kontakt telefoniczny ze strony PGE Paliwa w celu rozpoczęcia realizacji zamówienia.


Czy PGE zajmuje się również transportem węgla?

Nie. Transport węgla jest po stronie odbiorcy. 


Gdzie w ogóle szukać informacji o węglu z PGE, czy jest jakaś infolinia lub strona internetowa?

Tak.

Strona internetowa >>> LINK

Infolinia to numer 422 222 144

Jest to infolinia dla klientów firmowych, samorządów oraz dla firm zainteresowanych współpracą z PGE przy logistyce lub handluTak wygląda dystrybucja i sortowanie węgla w Porcie Gdańskim