PL EN DE

Port w Ustce może być bazą serwisową farm wiatrowych PGE

Przedstawiciele PGE, PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce.

Podpisy na dokumencie złożyli w usteckim magistracie prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki oraz burmistrz Ustki Jacek Maniszewski.

Dąbrowski podkreślił, że dla Polskiej Grupy Energetycznej, największego producenta energii elektrycznej w Polsce, lokalizacja portu serwisowego w Ustce jest „niezwykle ważna”.

Zaznaczył, że w odległości ok. 60 km od brzegu na Morzu Bałtyckim PGE wspólnie z duńskim partnerem firmą Orsted ma zamiar wybudować w 2026 r. farmę wiatrową o mocy 2,5 GW. „To będzie inwestycja, która będzie szalenie ważna nie tylko dla tego regionu Ustki, na czym szczególnie nam zależy, ale także dla całej polskiej gospodarki” – mówił podczas konferencji prasowej w Ustce prezes Dąbrowski.

 

Podkreślił, że w pierwszym etapie inwestycji PGE i Orsted mają zamiar wydać 40 mld zł. „Nie będziemy na morzu jedynym inwestorem, ale będziemy największym, przynajmniej w tym pierwszym etapie, w najbliższym 10-leciu” – ocenił.


Zaznaczył, że budowa morskich farm wiatrowych będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Dodał, że przewidywania są takie, iż biznes offshorowy przyniesie ok. 70 tys. nowych miejsc pracy, a także będzie narzędziem do osiągnięcia przez Polskę zeroemisyjności, którą rząd zadeklarował do 2050 r.

„Przede wszystkim zależy nam, aby na tym wielkim placu budowy, jakim będzie Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej polskich przedsiębiorców” – mówił prezes Dąbrowski, zapewniając, że celem PGE jest wsparcie polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców i przedsiębiorstw.


Zaznaczył, że PGE jest partnerem „wiarygodnym, lojalnym” i w miejscach, w których spółka jest obecna, „zawsze współpracujemy ze społecznościami lokalnymi, zawsze angażujemy się w działalność społeczną, nie tylko w te działania stricte biznesowe”.

Zadeklarował wsparcie dla Ustki w przedsięwzięciach miasta na rzecz jego rozwoju i rozwoju lokalnego biznesu. Na to liczył burmistrz Maniszewski. W jego ocenie, dzięki planowanej inwestycji „Ustka staje przed szansą na rozwój gospodarczy”.

Wiceprezes zarządu PGE Baltica podkreślił, że podpisując list intencyjny sygnatariusze realizują plan wykorzystania potencjału offshorowego w Polsce. „Dzisiaj zadeklarowaliśmy, że będziemy wspólnie chcieli zorganizować naszą bazę serwisową farm wiatrowych, będziemy operować tymi farmami wiatrowymi i z naszego punktu widzenia to jest sukces. Za ten sukces operacyjnie będzie odpowiadała PGE Baltica i deklarujemy, że z całą determinacją będziemy realizować powierzone nam zadania przez Grupę Kapitałową PGE” – mówił Wysocki. 

W działaniach Grupy PGE, w kontekście transformacji energetycznej Polski, widać bardzo dużą aktywność i konsekwencje w promowaniu i realizacji projektów z zakresu energetyki odnawialnej, a szczególnie – morskiej energetyki wiatrowej.

Poniżej, przedstawiamy Państwu skrót najważniejszych wydarzeń od końca 2018 r., w kontekście działań Grupy PGE, obejmujących ten obszar.  

© 2021 Agencja Rynku Energii S.A.

Agencja Rynku Energii S.A. 00-950 Warszawa 1 skrytka pocztowa 143