PL EN DE

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski spotkał się z Komisarz ds. energii UE Kadri Simson

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, oraz prezes Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, spotkał się z Komisarz ds. Energii Kadri Simson. Tematami rozmowy były reforma rynku energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prezes Wojciech Dąbrowski podczas spotkania z Komisarz odniósł się do jednostek konwencjonalnych jako wsparcia dla systemu elektroenergetycznego i konieczności zachowania rynku mocy jako zabezpieczenia w przypadku braku mocy w systemie oraz budowy elektrowni jądrowych, jako elementu uniezależniania się od surowców energetycznych z Rosji.

Zwrócił uwagę, że polski sektor elektroenergetyczny koncentruje się obecnie na rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym offshore, magazynowaniu energii, rozwoju sieci elektroenergetycznych i energetyce jądrowej.

Podczas swojego wystąpienia wprowadzającego do debaty „Niezależny system elektroenergetyczny przyszłości – bezpieczeństwo dostaw”, prezes Wojciech Dąbrowski apelował także o respektowanie zasady neutralności technologicznej: „Technologie przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych muszą być traktowane w taki sam sposób przez unijne regulacje” – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Dyskusja z unijną komisarz ds. energii odbyła się podczas największej konferencji europejskiego sektora energetycznego  - Power Summit 2023, organizowanej przez Eurelectric we współpracy m. in. z PKEE.