PL EN DE

Repolonizacja aktywów ciepłowniczych korzystna dla PGE

Repolonizacja ciepłownictwa była konieczna, a cały proces zakończył się sukcesem dla Grupy PGE. Przejęcie aktywów pozwoliło nam na uzyskanie dodatkowych uprawnień do emisji CO2, które sprzedaliśmy za 1,4 mld zł. Dzisiaj je modernizujemy i rozwijamy jako niskoemisyjne jednostki - mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Grupy PGE

Przypomnijmy. W 2017 przejęła polskie aktywa EDF. Została w ten sposób największym producentem ciepła w naszym kraju i umocniła się na pozycji największego producenta energii elektrycznej. Kwota transakcji opiewała na 4,27 mld złotych. Już w momencie sprzedaży transakcja oceniana była przez analityków rynku kapitałowego za atrakcyjną dla PGE, wskaźniki EV/EBITDA szacowano na poziomie 4-5x/EBITDA. 

Przejęte aktywa EDF Polska zmieniły nazwę na PGE Energia Ciepła. W efekcie PGE o 25 proc. - do niemal 16 GW - zwiększyła swoją moc zainstalowaną elektryczną i o ok. 113 proc. - do ponad 5,7 GW - moc zainstalowaną cieplną, co uczyniło ze spółki największego producenta ciepła w Polsce.

Czy z perspektywy czasu transakcja przejęcia aktywów EDF miała biznesowe uzasadnienie? Zauważmy, że o repolonizacji aktywów energetycznych mówią także inni uczestnicy rynku m.in. PGNiG. Wojciech Dąbrowski, Prezes Grupy PGE ocenia całą transakcję jednoznacznie pozytywnie.

"Repolonizacja ciepłownictwa była konieczna, a cały proces zakończył się sukcesem dla Grupy PGE. Już w momencie sprzedaży transakcja oceniana była przez analityków rynku kapitałowego za atrakcyjną dla PGE, wskaźniki EV/EBITDA szacowano na poziomie 4-5x/EBITDA. Przejęcie aktywów pozwoliło nam na uzyskanie dodatkowych uprawnień do emisji CO2, które sprzedaliśmy za 1,4 mld zł. Gdyby je uwzględnić to transakcja wyniosła nas ok. 3 mld zł, czyli w przybliżeniu tyle ile te aktywa już wypracowały funkcjonujące w PGE. Dzisiaj je modernizujemy i rozwijamy jako niskoemisyjne jednostki. Kapitalne znaczenie ma fakt zapewnienia przez PGE bezpiecznych dostaw ciepła dla Polaków co jest priorytetem dla PGE, a ten aspekt nie ma żadnej ceny”

Obecnie, po I półroczu 2021 segment ciepłowniczy PGE wypracował bardzo dobry wynik finansowy. Półroczna EBITDA wyniosła ok. 0,7 mld złotych na co wpływ miał wysoki poziom sprzedaży ciepła, będący konsekwencją niższych temperatur. PGE Energia Ciepła nadal jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25% udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt, mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km.

PGE Energia Ciepła najpóźniej do 2025 r. podejmie decyzje inwestycyjne dotyczące zmiany paliwa węglowego na gazowe we wszystkich 16 ciepłowniach w kraju. Środki na ten cel będą pochodzić z wypracowywanego co roku przez spółkę zysku.