PL EN DE

Spółki Skarbu Państwa pomagają ofiarom wojny na Ukrainie

Zaangażowanie liderów polskiej gospodarki to odpowiedź na apel Wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, o wsparcie uchodźców wojennych

Grupa PGE 

Grupa PGE podjęła kolejne działania, wspierające uchodźców z Ukrainy. Zostały uruchomione kolejne transze pomocy dla Caritasu – Przemyskiego i Lubelskiego - po 100 tys. zł. Razem z piątkową pomocą dla Caritasu Rzeszowskiego, Fundacja PGE przekazała już 300 tys. zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Ponadto, PGE udostępni ośrodek „Energetyk” w Nałęczowie, gdzie przygotowanych zostało 120 miejsc noclegowych dla uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców.

Pomagamy wszystkim potrzebującym. Jesteśmy w stałym kontakcie z Caritas i administracją rządową. Nasza pomoc będzie dostosowana do bieżących potrzeb – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej


Od 28 lutego br. we wszystkich spółkach z Grupy PGE rozpoczęła się także zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla osób uciekających przed wojną. Pracownicy przekazują m.in. apteczki, środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, środki higieniczne, koce, śpiwory, a także mleko w proszku, pieluszki oraz żywność dla małych dzieci. Zebrane produkty wysyłane będą do Caritas, z którymi współpracuje PGE, a także bezpośrednio do ośrodków wskazanych przez Caritas, gdzie zakwaterowane są rodziny z dziećmi.

W strefie przygranicznej pracują również zespoły wolontariuszy PGE, pomagając uchodźcom odnaleźć oczekujących na nich bliskich czy znajomych, uzyskać pomoc medyczną lub znaleźć miejsce na odpoczynek po długiej podróży i docelowe zakwaterowanie. Wolontariusze wspierają rodziny w opiece nad dziećmi i pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

PGE zachęca także pracowników Grupy i wszystkich chętnych do odwiedzania Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Punktów Poboru Krwi, w celu oddania krwi dla potrzebujących z Ukrainy.  


Grupa ENEA

Grupa Enea również dołączyła do podmiotów, niosąc bezinteresowną pomoc potrzebującym. Fundacja Enea przekaże 300 tysięcy zł lubelskiemu oddziałowi Caritas Polska na pomoc rodzinom z Ukrainy. Z każdym dniem przybywa osób szukających bezpiecznego schronienia poza granicami ukraińskiego państwa. Dlatego Grupa Enea udostępni swoje ośrodki wypoczynkowe tym, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów

Naszym obowiązkiem jest niesienie pomocy naszym Siostrom i Braciom, Ukrainkom i Ukraińcom. Pracownicy Grupy Enea w całej Polsce angażują się w zbiórki organizowane przez miasta, organizacje pozarządowe i inne instytucje. Udostępniamy nasze ośrodki wypoczynkowe, w których schronienie znajdą uciekające przed okrucieństwem wojny rodziny ukraińskie, m.in. w Pogorzelicy, Dziwnowie, Sierakowie, Zdroisku czy Kozienicach. To około 400 miejsc. Za pośrednictwem Fundacji Enea przekażemy również fundusze dla Caritas Polska, która przeznaczy je na pomoc poszkodowanym przez rosyjskie działania wojenne. Nie możemy być obojętni na zło, które tak brutalnie i agresywnie zawładnęło światem tuż za naszą wschodnią granicą – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Grupa Enea udostępni również część swojej floty samochodowej dla zapewnienia transportu rodzin ukraińskich do zorganizowanych miejsc pobytu i wsparcia.

Ponadto na terenie działania Grupy Enea, w spółkach zlokalizowanych w całej Polsce trwają zbiórki najpotrzebniejszych teraz rzeczy. Dary trafią do potrzebujących za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża. 


Do pomocy włącza się również należący do Grupy Enea Lubelski Węgiel Bogdanka

Kopalnia ma swą siedzibę w województwie lubelskim, do którego w pierwszej kolejności trafiają uchodźcy. W porozumieniu ze służbami wojewody lubelskiego Bogdanka uruchamia w jednym ze swoich obiektów  punkt tymczasowy, w którym dach nad głową i wyżywienie otrzyma 30-40 osób. Kopalnia prowadzi zbiórkę darów, do akcji włączają się krwiodawcy i pracownicy gotowi przyjąć do swoich domów ukraińskie rodziny.

Grupa Enea wspiera rządowe działania pomocowe, odpowiadając na apel Wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.

Jednocześnie, jako firma odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne państwa, w pełni zabezpiecza ciągłość działania swoich aktywów wytwórczych i infrastruktury dystrybucyjnej, zapewniając nieprzerwane dostawy energii elektrycznej oraz ciepła. 


KGHM włącza się w pomoc dla Ukrainy

Grupa Kapitałowa KGHM wspiera działania polskiego rządu i organizuje pomoc zarówno dla uchodźców, jak i mieszkańców Ukrainy, którzy walczą z rosyjskim okupantem. W Zagłębiu Miedziowym spółka wspólnie z organizacjami pozarządowymi tworzy Centrum Pomocy dla Ukraińców.

Jako KGHM włączyliśmy się w pomoc dla Ukrainy i robimy to co jest w tej chwili najbardziej potrzebne. Wspieramy uchodźców, ale też organizacje w Ukrainie, które dbają o poszkodowanych – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

W Lubinie przy Stowarzyszeniu Centrum Formacji Rodziny prowadzone będzie Centrum Wsparcia Ukraińców. Po pomoc można się zgłaszać pod numerami telefonów:

  • w języku polskim +48 511 833 628
  • w języku ukraińskim +48 791 069 613

oraz na adresy e-mail:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dla osób ukraińskojęzycznych
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - dla osób polskojęzycznych

Oferowane będą tam zarówno porady prawne, pomoc tłumaczy, jak i zbierane informacje o najpilniejszych potrzebach obywateli Ukrainy, którzy trafią na Dolny Śląsk. Zapewniamy pomoc medyczną czy psychologiczną. Centrum będzie też koordynować akcje wolontariackie i zbiórki na rzecz Ukraińców.

Do tego należące do KGHM Miedziowe Centrum Zdrowia oferuje bezpłatne wizyty w specjalistycznych poradniach dla uchodźców z Ukrainy.

Wszystkie współpracujące z miedziową spółką NGO zgłaszają chęć udziału w akcji. Legnickie Centrum Rodziny już działa z bezpłatną pomocą psychologiczną dla obywateli ukraińskich.

Parafia Św. Jana Bosko w Lubinie organizuje jadłodajnię i tymczasowe miejsca noclegowe dla potrzebujących.

KGHM współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, które działają w Ukrainie. Tam przekazywane będą darowizny, ale też prowadzone działania zapobiegające dezinformacji. Wszystkie działania prowadzone są w porozumieniu z polskim rządem i będą sukcesywnie, w miarę potrzeb rozwijane.

W szeroką akcję pomocy włączają się też spółki KGHM. Staropolanka wysyła na granicę polsko – ukraińską transport wody butelkowanej. KGHM Zagłębie Lubin organizuje zbiórkę żywności i artykułów pierwszej potrzeby.

GK KGHM zgłasza też odpowiednim służbom gotowość obiektów uzdrowiskowych do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Wykorzystane mogą również zostać zasoby Zagłębia jak bursa, stołówka czy infrastruktura sportowa.


Polska Grupa Górnicza S.A. uruchamia akcję pomocy dla Ukrainy

Spółka uruchomi specjalne konto bankowe, na które pracownicy będą mogli wpłacać środki, które zostaną przeznaczone na wsparcie dla uchodźców przebywających w naszym kraju. Jedną z dostępnych form pomocy będzie możliwość automatycznego potrącania z wynagrodzenia kwoty zdeklarowanej przez pracownika, która następnie zostanie przekazana na odpowiedni rachunek bankowy.

W porozumieniu z dyrekcjami zakładów, spółka utworzy specjalne punkty zbiórki, zlokalizowane przy kopalniach, w których będzie można przekazać m. in. odzież, środki higieny i czystości oraz żywność.

Polska Grupa Górnicza S.A. włączy się także w udzielanie długofalowej pomocy dla uchodźców. Spółka uruchomi specjalną aplikację, za pośrednictwem której będą mogli zgłaszać się wolontariusze oferujący pomoc, osoby dysponujące lokalami dla osób przybywających z Ukrainy oraz pracownicy oferujący każdy rodzaj pomocy dla uchodźców wojennych. Aplikacja będzie dostępna i aktualizowana na portalu pracownika.


Jest specjalny rachunek bankowy do wpłat

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich.

Otwarcie konta w złotych i wsparcie NBU w ten sposób zainicjował zespół Polskiego Standardu Płatności, operator systemu BLIK. Aby jeszcze bardziej ułatwić pomoc, w najbliższych dniach BLIK uruchomi możliwość wpłat na to konto także poprzez system BLIK.

Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.

Rachunek służy do gromadzenia środków pieniężnych w PLN i dokonywania rozliczeń bezgotówkowych.

Narodowy Bank Ukrainy opublikował numer rachunku na swojej stronie internetowej.