PL EN DE

Ukraina wznawia eksport energii do Europy

Wznawiamy eksport energii elektrycznej do krajów Europy, w tym do Polski, co dowodzi, że zimowe rosyjskie ataki na nasze obiekty energetyczne nie przyniosły wrogowi zakładanych efektów – oświadczył ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko

Herman Hałuszko, cytowany na portalu ukraińskiego resortu energetyki podkreślił, że nawet w tak trudnych okolicznościach Ukraina nie zaprzestała eksportu energii do krajów Europy.

Do przerwania eksportu, według jego słów, doszło dopiero 11 października, gdy Rosja zaczęła na masową skalę ostrzeliwać ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej.

Teraz wznawiamy eksport. To jest nasza odpowiedź na rosyjskie barbarzyńskie ataki. (…) Liczymy, że uda nam się osiągnąć wolumen eksportu podobny do tego z ubiegłego roku. Będziemy również prowadzić negocjacje w sprawie zwiększenia (wielkości dostaw), ponieważ posiadane przez nas nadwyżki (energii) obecnie na to pozwalają – powiadomił minister.

Wczoraj Ukrenerho poinformowało, że od dziś wznawia eksport energii elektrycznej do Mołdawii. Na wczoraj również zaplanowano aukcję na eksport energii elektrycznej do Polski, który ma ruszyć 12 kwietnia. Ponadto uzgadniana jest możliwość otwarcia eksportu na Słowację.

W październiku ubiegłego roku, wobec serii porażek na froncie, rosyjskie wojska rozpoczęły kampanię masowych ostrzałów rakietowych wymierzonych w infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Miliony ludzi pozbawiono dostaw prądu i ogrzewania.

Te działania najeźdźców, będące pogwałceniem prawa międzynarodowego, nie przyniosły im jednak zakładanych efektów. Wbrew przewidywaniom Kremla nie udało się zniszczyć ukraińskiego systemu energetycznego ani wywołać masowego napływu uchodźców z Ukrainy do krajów UE, w tym m.in. do Polski. W marcu intensywność rosyjskich ostrzałów, których celem były obiekty infrastruktury krytycznej, uległa znacznemu zmniejszeniu.