PL EN DE

W tym miesiącu ruszy piąta edycja programu "Mój Prąd"

NFOŚiGW zapowiedział, że w tym miesiącu ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd, czyli dopłat do fotowoltaiki. Zasady Mojego Prądu 5.0 nie są jeszcze do końca znane, ale wiadomo już, ze dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 będzie nie tylko do fotowoltaiki, czy magazynu energii, ale także do pomp ciepła czy kolektorów słonecznych

"Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej" - mówiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Zapowiedziała również, że pod koniec 2023 powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowane ze środków unijnych i krajowych.

Wysokość dotacji chyba najbardziej interesuje przyszłych beneficjentów programu. Wiadomo już, że maksymalna kwota dofinansowania ma wynieść 58 tys. zł.

Wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował 28 marca, że wysokość dopłat do pomp ciepła w Moim Prądzie ma być taka, jak w podstawowym poziomie dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023.


To oznacza, że dopłaty do:

  • pomp ciepła powietrze-powietrze wyniosą do 4,4 tys. zł,
  • pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności - do 12,6 tys. zł,
  • pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności - do 19,4 tys. zł,
  • pomp gruntowych - do 28 tys. zł,
  • kolektorów słonecznych - do 3,5 tys. zł.

Wysokość dofinansowania do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0

Zgodnie z propozycją NFOŚiGW dopłaty mają wynieść na:

  • same panele fotowoltaiczne - do 6 tys. zł,
  • panele fotowoltaiczne plus komponenty - do 7 tys. zł,
  • panele fotowoltaiczne plus magazyn energii - do 16 tys. zł,
  • magazyn ciepła - do 5 tys. zł,
  • system zarządzania energią - do 3 tys. zł.

Mój Prąd finansuje do 50% kosztów instalacji. Dopłata udzielana jest na inwestycje już zakończone, a pieniądze wypłacane są w ciągu około trzech miesięcy od momentu zgłoszenia.

Od kiedy Mój Prąd 5.O?

Dokładna data nie jest znana, ale wiadomo, że będzie to połowa kwietnia.

Nabór do programu ma być tym razem ciągły. Nie podano jeszcze wysokości budżetu programu.