PL EN DE

Za nami konferencja ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce”

Dziękuję za profesjonalizm pracowników Agencji Rynku Energii i liczę na dalszą pomoc w transformacji polskiej energetyki – powiedział podsumowując konferencję ARE, Wojciech Dąbrowski, Prezes Polskiej Grupy Energetycznej PGE. ARE z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia zorganizowała w Warszawie konferencję tematyczną

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, odbywała się przy widocznej, bardzo wysokiej frekwencji. Uczestników przyciągnął merytoryczny program konferencji ale również okazja, pierwszej po covidowej przerwie, możliwość bezpośredniego kontaktu z przestawicielami sektora energetycznego.

Do sali konferencyjnej w warszawskim hotelu Westin przybyli szefowie największych spółek energetycznych, przedstawiciele spółek ciepłowniczych, Prezes URE, liderzy sektora elektromobilności oraz branżowe media. 

W kuluarowych rozmowach z oczywistych powodów najczęściej pojawiał się temat sytuacji na Ukrainie, resetu gospodarczego oraz wyzwań na styku polskiej i europejskiej gospodarki.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez Artura Olszewskiego, prezesa ARE uczestnicy zobaczyli prezentację "Statystyczne podsumowanie roku w enegetyce". Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani dostępem do tej prezentacji oraz innych, które pojawiły się na konferencji ARE zapraszamy do kontaktu i zamówienia dostępu do materiałów konferencyjnych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SMR-y to reaktory o mocy do ok. 300 MW. TAURON posiadamy bloki węglowe o mocy 200 MW, więc SMR-y mogą w sposób naturalny zastąpić mniejsze jednostki węglowe w Polsce i wpisać się do sieci elektroenergetycznych - ocenił Artur Warzocha, senator IX kadencji podczas rozmowy w panelu, który dotyczył elektroenergetyki.

Największym zainteresowaniem cieszyła się debata podczas, której na jednej scenie usiedli obok siebie prezesi Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Grupy Enea oraz Tauron Polska Energia. W spotkaniu wziął również udział prezes Agencji Rynku Energii, a debatę poprowadził Redaktor Naczelny portalu CIRE.pl

Liderzy polskiej energetyki rozmawiali o przyszłości branży w perspektywie do 2050r. 

Transformacja musi być sprawiedliwa, a nie dzika. Najważniejsze jest utrzymanie konkurencyjności polskiej i unijnej gospodarki. Nie potrzebujemy przeregulowywania rynku energii - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. 

Transformacja energetyczna to ogromne wyzwanie wymagające solidnego finansowania. Potrzebujemy wydzielenia aktywów węglowych do NABE - dodał Wojciech Dąbrowski. Utworzenie NABE jest konieczne, by utrzymać energetykę w polskich rękach. Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli nam również przekonać banki do udzielenia firmom energetycznym środków na realizację inwestycji OZE i dystrybucję. podkreślił prezes PGE. 
Prezes Grupy Enea w odpowiedzi na pytanie o poszukiwanie biznesowej tożsamości w czasie trwającej transformacji wskazał na magazyny energii. (...) żeby móc gwarantować stabilność sieci stawiamy przede wszystkim na magazynowanie energii. Myślimy nie tylko o jednostkach przemysłowych, ale także o klientach indywidualnych i przydomowych magazynach - podkreślił Paweł Majewski, prezes Zarządu Grupy Enea.

Dużym wyzwaniem dla polskiej energetyki jest wybór optymalnej technologii dla przyszłych aktywów wytwórczych. Podobną analogię widać w sektorze reaktorów modułowych SMR, które rynek uznaje za jedną z możliwości rozwoju - dodał Paweł Majewski.

Odrębnym wątkiem w debacie była postulowana przez sektor reforma systemu EU ETS.

System ETS wymaga reformy w kontekście wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego UE i poszczególnych państw członkowskich, m.in. poprzez mechanizmy kompensacyjne na nowe inwestycje - zaznaczył Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia. 

Potrzebujemy solidnej reformy systemu EU ETS, dodał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. 

Z kolei podczas panelu poświęconego energetyce wiatrowej i offshore: Budowa farm wiatrowych na morzu – czy to największe wyzwania dla rozwoju energetyki morskiej w Polsce, doczekaliśmy się ciekawych wypowiedzi.

Wierzę, że mądra współpraca z ośrodkami naukowymi da nam szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej w offshore – powiedział Dariusz Lociński, Prezes PGE Baltica.

Konferencję ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce” zakończyła uroczysta gala.

Wręczono podziękowania i wyróżnienia prezesom największych spółek energetycznych.

ARE jest aktywnym uczestnikiem  branży energetycznej od 25 lat. Cenimy tę współpracę i korzystamy z analiz i prognoz ARE, które wspierają realizację naszych planów” - mówił prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas uroczystej Gali.

Dziękuje za profesjonalizm pracowników ARE i liczę na dalszą pomoc w transformacji polskiej energetyki - dodał prezes największej spółki energetycznej w Polsce.

Przypomnijmy, że Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku 25 lecie działalności. Od ponad dwóch dekad jest analitycznym zapleczem dla administracji publicznej, spółek energetycznych, sektora gazowego i paliwowego, mediów i środowisk akademickich.

Jubileuszowi Agencji towarzyszy jeszcze jedna ważna data. 20 lat temu powstał czytany przez Państwa portal CIRE.pl