PL EN DE

Ze spółek Skarbu Państwa wciąż płynie pomoc dla ofiar wojny w Ukrainie

Zaangażowanie liderów polskiej gospodarki to odpowiedź na apel Wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, o wsparcie uchodźców wojennych

PKN ORLEN 

PKN ORLEN razem z Fundacją ORLEN przygotował świetlice w punktach recepcyjnych dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Dzieci pozostają w nich pod opieką profesjonalnych opiekunów, a rodzice w tym czasie mogą załatwić niezbędne formalności. Dzięki wsparciu koncernu, najmłodsi mogą skorzystać także z pomocy terapeutów i uczyć się języka polskiego.
 
Od początku aktywnie angażujemy się we wsparcie uchodźców z Ukrainy. Nie zapominamy przy tym o najmłodszych, dla których pomoc w tej trudnej sytuacji jest szczególnie ważna. Dlatego w punktach recepcyjnych zadbaliśmy o miejsca, w których dzieci nie tylko będą mogły aktywnie spędzić czas, ale też otrzymają niezbędną pomoc terapeutyczną. W ten sposób odpowiadamy na bieżące potrzeby całych rodzin z Ukrainy i ułatwiamy im adaptację  - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W czasie pracy świetlic, PKN ORLEN zapewnia dzieciom profesjonalną opiekę, wsparcie pedagogiczne i terapeutyczne, a także szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych i rozwojowych. Prowadzona jest także nauka języka polskiego dla najmłodszych.

PKN ORLEN zadbał także o to, aby w świetlicach odbywały się zajęcia taneczne i ruchowe. Dlatego są tam miękkie maty, namioty, tunele, które można przesuwać czy składać w zależności od charakteru prowadzonych przez instruktora zajęć. Z kolei do zabawy są m.in. klocki, lalki i kolejki z torami. Do dyspozycji mam z najmłodszymi dziećmi oddany został kącik wyposażony w wygodne kanapy z poduszkami, lampy z ciepłym oświetleniem, a także atestowane maty oraz zabawki.

Świetlice znajdują się w Warszawie w Global Expo przy ul. Modlińskiej 6D, w Centralnym Ośrodku Sportu przy ul. Łazienkowskiej 6A, oraz w PTAK Warsaw Expo w Alei Katowickiej 62 w Nadarzynie koło Warszawy. Czynne są cały tydzień w godzinach 10-19.


Grupa PGE 

PGE wsparła zakup trzech w pełni wyposażonych namiotów pneumatycznych, które powiększą bazę noclegową dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy, przebywających obecnie we Lwowie i w Truskawcu, blisko granicy z Polską. Namioty są w pełni wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, w tym agregaty, oświetlenie, klimatyzację i nagrzewnice.

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę dotarcia z pomocą bezpośrednio na Ukrainę, wsparliśmy zakup trzech dużych, w pełni wyposażonych pneumatycznych namiotów i ich transport do Lwowa i Truskawca. Namioty będą przeznaczone dla osób uciekających na zachód ze wschodniej części Ukrainy i zapewnią schronienie dużej grupie uchodźców – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Kontynuujemy także wsparcie finansowe. Dotychczas przekazaliśmy blisko milion złotych na pomoc dotkniętej wojną Ukrainie i uchodźcom przybywającym do Polski – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Zakup i transport namiotów do Lwowa oraz Truskawca organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu. Sprzęt został zamówiony i zakupiony we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Przemyślu.

Dwa namioty pneumatyczne z wyposażeniem trafią do Lwowa, a jeden do Truskawca. To bardzo konkretna potrzeba zgłaszana przez włodarzy tych miast do władz Podkarpacia, związana z ogromną migracją wewnętrzną uchodźców ze wschodu na zachód Ukrainy. Centrum takiego wewnętrznego wsparcia jest właśnie we Lwowie. Z kolei Truskawiec to miejscowość sanatoryjna. Obecnie tamtejsze sanatoria są pełne uchodźców, dlatego takie namioty, które rozszerzają bazę noclegową są na wagę złota – mówi Andrzej Berestecki prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu.

Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, Grupa PGE, poprzez Fundację PGE, przekazała darowizny w wysokości prawie miliona złotych dla organizacji i stowarzyszeń. Środki zostały przeznaczone, m.in. na przygotowanie miejsc noclegowych dla uchodźców i bieżącą pomoc po przekroczeniu granicy. Dzięki wsparciu Fundacji PGE ponad 40 ton środków opatrunkowych, lekarstw, żywności i innych najpotrzebniejszych artykułów zostało przekazanych w transportach humanitarnych do ukraińskich miast ogarniętych wojną.

W pomoc cały czas włączają się także pracownicy Grupy PGE, którzy zebrali i przekazali prawie 7 ton najpotrzebniejszych rzeczy, w tym żywności, środków higienicznych i środków czystości. Dary trafiły do ponad 100 ośrodków, w których schronienie znalazły ukraińskie rodziny i dzieci z domów dziecka. Pomoc w postaci wyprawek szkolnych otrzymują także dzieci z Ukrainy, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach.


PGNiG

PGNiG SA wzięło udział w akcji ewakuacji pracownic oraz rodzin i dzieci pracowników z koncernów Natfogaz i ERU. Obecnie w Polsce pod opieką PGNiG przebywa ponad 80 osób, w tym dzieci, a w ciągu kilku dni ich liczba przewyższy 100. Pomoc obejmuje między innymi wsparcie logistyczne w ewakuacji, zakwaterowanie oraz wyżywienie.


W tych trudnych dniach czujemy się odpowiedzialni za rodziny i dzieci pracowników ukraińskich firm, z którymi współpracujemy. Działania PGNiG SA i Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pozwolą na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia ewakuowanych rodzin przez najbliższe tygodnie – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten proces, dzięki którym kilkadziesiąt kobiet i dzieci może się dziś czuć bezpiecznie – dodał.


Dziękujemy Caritas za wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia. Cały czas monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami samorządów oraz organizacji pożytku publicznego, by nasza pomoc trafiała do jak największej liczby potrzebujących – podkreśla Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

To nie jedyna forma pomocy PGNiG dla ukraińskich kontrahentów.

Amerykańsko-ukraińska Grupa ERU, z którą PGNiG od 2016 roku eksportuje gaz ziemny na Ukrainę, dostarczyła żywność, materiały medyczne i inne niezbędne produkty do ukraińskich szpitali oraz innych punktów gdzie są one najbardziej potrzebne. Wartość pomocy przekroczyła 2 miliony dolarów. W organizacji dostaw w ramach wolontariatu ukraińskich partnerów wspierają pracownicy Oddziału Obrotu Hurtowego PGNiG oraz członkowie ich rodzin.Grupa ENEA

Po kilku dniach od wybuchu wojny na Ukrainie Grupa Enea przystąpiła do organizacji działań pomocowych. W akcje mocno zaangażowali się pracownicy, którzy biorą udział w zbiórkach darów, wpłacają pieniądze na specjalne konto Fundacji Enea, pracują jako wolontariusze. Najpotrzebniejsze dla uchodźców produkty zbierane były w ponad 50 lokalizacjach w całej Polsce. Tylko w drugim tygodniu zbiórki udało się zgromadzić 11 ton darów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za okazane serce.  

Przez dwa tygodnie akcji zbierane były żywność, artykuły chemiczne, środki opatrunkowe, koce i śpiwory. Po pierwszym tygodniu do kopalni w Bogdance zostało przewiezionych ponad 800 kg darów. W drugiej edycji udało się uzbierać 11 ton darów. Tylko z Poznania wyjechały 2 tony artykułów. Duże transporty wyruszyły również ze Szczecina, Kozienic, Elektrowni Połaniec, a zbiórki były prowadzone w całej Polsce.

Zgromadzone rzeczy zostały przekazane do kopalni w Bogdance oraz oddziałom PCK w Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku, Bydgoszczy i Szczecinie. Trafią do uchodźców rozlokowanych w kraju. Artykuły, głównie chemiczne, trafiły również do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. W działania wolontariackie włączyło się ponad 50 wolontariuszy z całej Grupy.

Pracownicy i wolontariusze Grupy Enea od lat udowadniają, że potrafią się mobilizować i nieść pomoc, gdy jest ona potrzebna. W dwa tygodnie udało się zebrać blisko 12 ton darów, najpotrzebniejszych rzeczy dla tych, którzy uciekają przed wojną. Udostępniliśmy nasze ośrodki, by dać bezpieczne schronienie kobietom i dzieciom. Wszystkim zaangażowanym we wszelkie działania pomocowe ogromnie dziękuję. Wasze wielkie serca i szczodrość są wyrazem solidarności z ludźmi, których świat dosłownie legł w gruzach – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Grupy Enea

W Grupie Enea cały czas trwa pracownicza zbiórka pieniędzy. Na specjalnym koncie uruchomionym przez Fundację Enea jest już ponad 45 000 zł. Fundusze te zasilą Caritas Polska.

Do pomocy włącza się również należący do Grupy Enea Lubelski Węgiel Bogdanka

Kopalnia ma swą siedzibę w województwie lubelskim, do którego w pierwszej kolejności trafiają uchodźcy. W porozumieniu ze służbami wojewody lubelskiego Bogdanka uruchamia w jednym ze swoich obiektów  punkt tymczasowy, w którym dach nad głową i wyżywienie otrzyma 30-40 osób. Kopalnia prowadzi zbiórkę darów, do akcji włączają się krwiodawcy i pracownicy gotowi przyjąć do swoich domów ukraińskie rodziny.

Grupa Enea wspiera rządowe działania pomocowe, odpowiadając na apel Wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.

Jednocześnie, jako firma odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne państwa, w pełni zabezpiecza ciągłość działania swoich aktywów wytwórczych i infrastruktury dystrybucyjnej, zapewniając nieprzerwane dostawy energii elektrycznej oraz ciepła. 

KGHM

W miniony weekend dwa tiry i ciężarówka wypełnione materiałami medycznymi dotarły do placówek w Ukrainie.

„Do szpitali w oblężonych miastach Ukrainy przewiezione zostały leki, środki opatrunkowe i inne medykamenty. Pomoc finansowa na zakup najbardziej potrzebnych materiałów pochodzi ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Miedziowa spółka wspiera też stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Ukrainie, które pomagają mieszkańcom” – podano w komunikacie.

Spółka angażuje się też w pomocy uchodźcom w Polsce. Jak podano, należący do Grupy Kapitałowej KGHM Lubinpex przekazuje do Caritas produkty spożywcze i uczestniczy w organizacji akcji wydawania posiłków na Dworcu Centralnym w Warszawie. W ciągu weekendu rozdano ponad 1000 ciepłych dań.

„Nasza spółka Lubinpex wydaje posiłki dla uchodźców na Dworcu Centralnym, a wkrótce również na Zachodnim w Warszawie. Ciepły posiłek na wagę złota. Nasza pomoc potrwa tyle, ile będzie trzeba. Planujemy długofalowe wsparcie" – powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

KGHM pomaga też w transporcie uchodźców z polsko-ukraińskiej granicy. Jak podkreślono, gotowe na przejęcie uchodźców są również obiekty uzdrowiskowe należące do KGHM.

W poniedziałkowym komunikacie przypomniano też, że w Lubinie przy Stowarzyszeniu Centrum Formacji Rodziny utworzone zostało #MyRazem Centrum Pomocy dla Ukraińców.

„Oferowane są tam zarówno porady prawne, pomoc tłumaczy, jak i zbierane informacje o najpilniejszych potrzebach obywateli Ukrainy, którzy trafią na Dolny Śląsk. Zapewniamy pomoc medyczną czy psychologiczną” – podano.

„Bardzo dużo zależy od nas. Pomoc rzeczowa jest ważna, ale możemy też przyjąć uchodźców. Oni potrzebują teraz spokoju i bezpiecznego miejsca. Sam podjąłem decyzję, że przyjmę osoby z Ukrainy. Wiem, że możemy liczyć na pracowników KGHM i do takiej aktywności wszystkich zachęcam” – dodał Chludziński.

PGNiG Termika pomaga uchodźcom z Ukrainy

Spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG wspólnie koordynują działania, by wspierać obywateli Ukrainy. Nasze centrum pomocy znajduje się w ośrodkach PGNiG Termika Energetyka Przemyśl, które położone są zaledwie 14 km od przejścia granicznego w Medyce. PGNiG Termika Energetyka Przemyśl działa na miejscu, gdzie na bieżąco zgłasza pozostałym spółkom z Grupy Kapitałowej listę potrzebnych rzeczy.

Dostawa darów z PGNiG Termika jest już w drodze, a wśród nich aktualnie najpotrzebniejsze śpiwory – 168 szt. i łóżka polowe – 104 szt. Nasi pracownicy nie tylko je przetransportują, ale także pozostaną na miejscu, aby bezpośrednio w Przemyślu koordynować wsparcie dla uchodźców. Dokładamy wszelkich starań, niesiemy pomoc i reagujemy na bieżące potrzeby uchodźców dotkniętych wojną na Ukrainie – podaje spółka.


Polska Grupa Górnicza S.A. uruchamia akcję pomocy dla Ukrainy

Spółka uruchomi specjalne konto bankowe, na które pracownicy będą mogli wpłacać środki, które zostaną przeznaczone na wsparcie dla uchodźców przebywających w naszym kraju. Jedną z dostępnych form pomocy będzie możliwość automatycznego potrącania z wynagrodzenia kwoty zdeklarowanej przez pracownika, która następnie zostanie przekazana na odpowiedni rachunek bankowy.

W porozumieniu z dyrekcjami zakładów, spółka utworzy specjalne punkty zbiórki, zlokalizowane przy kopalniach, w których będzie można przekazać m. in. odzież, środki higieny i czystości oraz żywność.

Polska Grupa Górnicza S.A. włączy się także w udzielanie długofalowej pomocy dla uchodźców. Spółka uruchomi specjalną aplikację, za pośrednictwem której będą mogli zgłaszać się wolontariusze oferujący pomoc, osoby dysponujące lokalami dla osób przybywających z Ukrainy oraz pracownicy oferujący każdy rodzaj pomocy dla uchodźców wojennych. Aplikacja będzie dostępna i aktualizowana na portalu pracownika.


Grupa Tauron również pomaga

Infolinia obsługowa w języku ukraińskim, specjalna strona internetowa, milion złotych dla organizacji pomocowych, Dziecięca Przystań w TAURON Arenie Kraków, a także wsparcie sprzętowe dla ukraińskich energetyków. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę TAURON włącza się w akcję pomocową, działając na rzecz osób uciekających przed wojną. Dodatkowo firma prowadzi zbiórkę rzeczową i pieniężną dla ofiar konfliktu zbrojnego.

Obsługa klienta w języku ukraińskim

TAURON przygotował też dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną specjalne kanały obsługowe. Klienci mogą kontaktować się m.in. z ukraińskojęzycznymi konsultantami na infolinii, a także poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową w języku ukraińskim. Tylko w ostatnich dniach z tego wsparcia skorzystano 1700 razy. Jednocześnie TAURON zrealizował na rzecz uchodźców z Ukrainy ponad 260 umów.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę staramy się wspierać uciekających prze przemocą na wiele sposobów. Od wsparcia finansowego po opiekę nad dziećmi, które znalazły się w Krakowie w skutek wojny – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia. – Działamy elastycznie, wsłuchujemy się w potrzeby i nadal będziemy kierować pomoc tam gdzie jest najbardziej potrzebna – dodaje  Artur Michałowski.

Na specjalnej stronie internetowej w języku ukraińskim firma zgromadziła informacje dla obywateli Ukrainy potrzebujących m.in. wsparcia przy zawarciu umowy na energię elektryczną. Znajdują się tam najważniejsze informacje ułatwiające załatwienie podstawowych spraw klienckich, tak dla obywateli Ukrainy, jak i wspierających ich organizacji pozarządowych.

Fundacja TAURON dla Ukrainy

Fundacja TAURON uruchomiła zbiórkę pieniężną będącą wyrazem solidarności i wsparcia dla Ukrainy. Dla zapewnienia najskuteczniejszej pomocy, zebrane środki są przekazywane organizacjom udzielającym wsparcia w Ukrainie. Fundacja TAURON przyjmuje także zgłoszenia od pracowników Grupy, którzy już zapewniają lub planują dać bezpieczne schronienie obywatelom Ukrainy.

Dziecięca Przystań

W TAURON Arenie Kraków od 8 marca działa Dziecięca Przystań, w której organizowane są zajęcia sportowe, animacje dla najmłodszych oraz po prostu miejsce odpoczynku. Dla podopiecznych przygotowywane są też drugie śniadania i obiady. Dziecięca przystań ma być oazą normalności w wojennych czasach. Na miejscu podopieczni mogą liczyć też na wsparcie psychologów i pedagogów. W zajęciach organizowanych w TAURON Arenie wzięło już udział ponad 500 dzieci z Ukrainy. We wszystkich spółkach Grupy prowadzone są w tej chwili zbiórki darów na rzecz dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych w TAURON Arenie.

Nasi pracownicy są hojni i mają wielkie serca, czego dowiedli nie raz. Od początku wojny w Ukrainie pomagamy potrzebującym. Zbiórka pieniędzy, zbiórka rzeczowa, aktywne poszukiwanie dachu nad głową dla ukraińskich uchodźców, a także organizacja Dziecięcej Przystani w TAURON Arenie Kraków pokazują, że solidaryzujemy się z cierpiącymi i pomagamy tak, jak każdy z nas potrafi najlepiej – mówi Artur Michałowski.

Energetycy TAURONA wspierają również swoich ukraińskich kolegów przekazując im 25 transformatorów i sześć ton przewodów energetycznych. To pierwsza transza wsparcia koordynowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.


Działania Grupy LOTOS

Działając poprzez Fundację LOTOS spółka udzieli wsparcia finansowego organizacjom PCK i Caritas.

Wspólnie z NSZZ „Solidarność” zapewni co najmniej 100 miejsc noclegowych razem z wyżywieniem w ośrodku w Spale.

W ramach wolontariatu pracowniczego dostarczy swoim partnerom handlowym na Ukranie wsparcia rzeczowego. Ponadto, dla ich rodzin, które będą szukały schronienia w Polsce, koncern zapewni noclegi i wyżywienie.

Udzieli wsparcia finansowego dla „Tygodnika Solidarność”, który przygotowuje serwis informacyjny w języku ukraińskim dotyczący rynku pracy w Polsce.

Obecnie trwają prace nad umożliwieniem wpłat na konto Fundacji LOTOS poprzez utworzenie specjalnego subkonta. Zgromadzone środki zostaną przekazane przez fundację na pomoc dla Ukrainy.

 

Grupa Energa odpowiedziała na apel Ministerstwa Aktywów Państwowych o pomoc obywatelom Ukrainy

Wsparcie Energi będzie prowadzone na wielu płaszczyznach. Zaangażowane są Fundacja Energa, poszczególne spółki, a także sami pracownicy i ich rodziny.

Energa jest spółką odpowiedzialną społecznie, dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni wobec potrzeb ludzi, którzy w nadzwyczaj dramatycznej sytuacji potrzebują każdej pomocy. Podjęłam więc decyzję o zaangażowaniu w działania pomocowe skierowane dla ukraińskich uchodźców – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu Energi SA.

Wspieramy organizacje, które zapewniają uchodźcom schronienie i opiekę. Ale nie tylko, bo w zbiórki pieniędzy i darów chętnie włączyli się także nasi pracownicy, za co im serdecznie dziękujemy – dodaje.

Wsparcie dla uchodźców

W działania związane z pomocą Ukrainie włączyła się Fundacja Energa, która przekaże wsparcie finansowe instytucjom organizującym miejsca pobytu uchodźcom z Ukrainy w Polsce. W organizacji wsparcia dla Ukrainy Energa nawiązuje współpracę m.in. z harcerzami z Chorągwi Gdańskiej, Zakonem Ojców Kapucynów oraz Fundacją Wspólny Nurt.

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych ludzkich potrzeb. Uciekający ze swojego kraju, którzy ucierpieli w wyniku nieuzasadnionej agresji, takiego poczucia nie mają. Potrzebują przede wszystkim dachu nad głową, ciepłego posiłku i ewentualnej opieki medycznej – mówi Magdalena Kit-Krawczyk, prezes Fundacji Energa. – Taką pomoc zapewnia obecnie wiele polskich organizacji. Jednak by pomagać na szeroką skalę, sami potrzebują wsparcia, także finansowego.

Zbiórki darów i power banki

Fundacja Energa utworzyła specjalne konto „Na pomoc Ukrainie”, na które pieniądze mogą wpłacać pracownicy Grupy Energa, ich rodziny i bliscy. Środki zostaną przekazane na zapewnienie wsparcia uchodźcom z Ukrainy.

Materialną pomoc Ukraińcom zadeklarowała również Energa Operator, która zorganizowała wśród pracowników zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Na liście zbieranych rzeczy znajdują się m.in. koce, śpiwory, karimaty, a także środki chemiczne i opatrunkowe, kosmetyki, produkty dla dzieci oraz nowa bielizna i ubrania. Zbiórka jest prowadzona w gdańskiej centrali Energi Operatora i w oddziałach spółki.

Zbiórkę darów prowadzi również Energa Obrót. Zbierane są tylko i wyłącznie potrzebne, wskazane rzeczy – ubrania wojskowe i termoaktywne, śpiwory, apteczki wojskowe, opatrunki i sprzęt surwiwalowy.

Także w innych spółkach Grupy pracownicy samodzielnie organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które przekazywane są organizacjom charytatywnym niosącym pomoc, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

Dla przebywających na granicy polsko-ukraińskiej uchodźców Energa przekaże 2000 power banków.

Sprzęt AGD od laureatów „Świeć się z Energą”

Pomoc uchodźcom zdeklarowali również ci, którzy sami niedawno taką pomoc otrzymali. Część miast, które zostały laureatami dorocznego plebiscytu „Świeć się z Energą”, np. Bielsko- Biała i Aleksandrów Łódzki, zadeklarowało przekazanie otrzymanego w ramach konkursu sprzętu AGD na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Lodówki i inne urządzenia trafią do miejsc, w których będą kwaterowane osoby przybywające do Polski. Szczegóły i zakres wsparcia będzie ustalany wraz z samorządami.

Konto Fundacji Energa:

„Na pomoc Ukrainie” 46 1240 6292 1111 0011 1195 0347.W pomoc angażują się również inne grupy kapitałowe i kluczowi uczestnicy rynku


Pomoc dla Ukrainy – PKP Energetyka działa wspólnie z pracownikami

Przede wszystkim wzmocnienie oddolnych inicjatyw oraz wsparcie dla zatrudnionych obywateli ukraińskich. Poza tym – ułatwione warunki przyjmowania do pracy, zbiórki pieniędzy i dodatkowe miejsca do zamieszkania. To pierwsze inicjatywy podjęte przez PKP Energetyka na rzecz poszkodowanych przez wojnę.

PKP Energetyka działa w całej Polsce, także na terenach wschodnich. Jej pracownicy już od pierwszych dni konfliktu podjęli działania pomocowe. Te inicjatywy natychmiast zostały wsparte przez firmę. W ramach Fundacji „Dobra Energia” spółka przekazuje pieniądze, które mają stanowić regularną, długoterminową pomoc dla przyjmowanych uchodźców. „Postanowiliśmy przede wszystkim wesprzeć te oddolne wysiłki, ponieważ to sami pracownicy wiedzą najlepiej gdzie i jaka pomoc jest potrzebna. Już od 2 marca przyjmujemy wnioski
i przekazujemy środki finansowe wszystkim pracownikom, którzy zdecydowali się zapewnić schronienie uchodźcom zza wschodniej granicy pod swoim dachem – 700 zł. jednorazowo na każdą przyjętą osobę oraz 300 zł. tygodniowo na wsparcie bieżącego utrzymania”- mówi Beata Górniak, członkini zarządu PKP Energetyka
i prezeska Fundacji.

Firma uruchomi też infolinię ze wsparciem psychologicznym dla wszystkich pracowników, w tym obywateli Ukrainy, którzy już są objęci szczególną uwagą i pomocą. Trwają prace nad ułatwieniami dla ubiegających się o zatrudnienie  – tłumaczona jest strona internetowa z aktualnymi ofertami i warunkami. Przygotowane są dedykowane miejsca w ramach programu praktyk i staży.    

PKP Energetyka przygotowała też własne miejsca noclegowe dla potrzebujących i ich rodzin – w pełni wyposażone mieszkania i pokoje m. in. w Zakopanem i Ustroniu. W ramach Fundacji „Dobra Energia” trwa również zbiórka pieniędzy na dodatkową pomoc. PKP Energetyka szacuje, że tylko w pierwszym miesiącu przeznaczy na różne formy pomocy ponad 2 mln. zł.

Firma dołączyła też do inicjatyw podejmowanych przez inne instytucje, m.in. do specjalnej edycji akcji „Kolejowa Kropla Krwi” Urzędu Transportu Kolejowego. „Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi partnerskimi organizacjami, min. Fundacją Grupy PKP oraz UN Global Compact. Wspólnie ustalamy jakie jeszcze działania można podjąć, aby pomagać skutecznie i długoterminowo. Na pewno będziemy chcieli objąć wsparciem ukraińskich kolejarzy i ich rodziny w ramach akcji ‘kolejarze – kolejarzom’ ” – dodaje Beata Górniak.