Aktualności

poniedziałek, 23 maja 2022 r.

Za nami konferencja ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce”

 

Dziękuję za profesjonalizm pracowników Agencji Rynku Energii i liczę na dalszą pomoc w transformacji polskiej energetyki – powiedział podsumowując konferencję ARE, Wojciech Dąbrowski, Prezes Polskiej Grupy Energetycznej PGE. ARE z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia zorganizowała w Warszawie konferencję tematyczną

 

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, odbywała się przy widocznej, bardzo wysokiej frekwencji. Uczestników przyciągnął merytoryczny program konferencji ale również okazja, pierwszej po covidowej przerwie, możliwość bezpośredniego kontaktu z przestawicielami sektora energetycznego.

Do sali konferencyjnej w warszawskim hotelu Westin przybyli szefowie największych spółek energetycznych, przedstawiciele spółek ciepłowniczych, Prezes URE, liderzy sektora elektromobilności oraz branżowe media. 

W kuluarowych rozmowach z oczywistych powodów najczęściej pojawiał się temat sytuacji na Ukrainie, resetu gospodarczego oraz wyzwań na styku polskiej i europejskiej gospodarki.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez Artura Olszewskiego, prezesa ARE uczestnicy zobaczyli prezentację "Statystyczne podsumowanie roku w enegetyce". Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani dostępem do tej prezentacji oraz innych, które pojawiły się na konferencji ARE zapraszamy do kontaktu i zamówienia dostępu do materiałów konferencyjnych marketing@are.waw.pl

 

SMR-y to reaktory o mocy do ok. 300 MW. TAURON posiadamy bloki węglowe o mocy 200 MW, więc SMR-y mogą w sposób naturalny zastąpić mniejsze jednostki węglowe w Polsce i wpisać się do sieci elektroenergetycznych - ocenił Artur Warzocha, senator IX kadencji podczas rozmowy w panelu, który dotyczył elektroenergetyki.

 

 

Największym zainteresowaniem cieszyła się debata podczas, której na jednej scenie usiedli obok siebie prezesi Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Grupy Enea oraz Tauron Polska Energia. W spotkaniu wziął również udział prezes Agencji Rynku Energii, a debatę poprowadził Redaktor Naczelny portalu CIRE.pl

Liderzy polskiej energetyki rozmawiali o przyszłości branży w perspektywie do 2050r. 

Transformacja musi być sprawiedliwa, a nie dzika. Najważniejsze jest utrzymanie konkurencyjności polskiej i unijnej gospodarki. Nie potrzebujemy przeregulowywania rynku energii - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. 

Transformacja energetyczna to ogromne wyzwanie wymagające solidnego finansowania. Potrzebujemy wydzielenia aktywów węglowych do NABE - dodał Wojciech Dąbrowski. Utworzenie NABE jest konieczne, by utrzymać energetykę w polskich rękach. Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli nam również przekonać banki do udzielenia firmom energetycznym środków na realizację inwestycji OZE i dystrybucję. podkreślił prezes PGE. 

 


Prezes Grupy Enea w odpowiedzi na pytanie o poszukiwanie biznesowej tożsamości w czasie trwającej transformacji wskazał na magazyny energii. (...) żeby móc gwarantować stabilność sieci stawiamy przede wszystkim na magazynowanie energii. Myślimy nie tylko o jednostkach przemysłowych, ale także o klientach indywidualnych i przydomowych magazynach - podkreślił Paweł Majewski, prezes Zarządu Grupy Enea.

Dużym wyzwaniem dla polskiej energetyki jest wybór optymalnej technologii dla przyszłych aktywów wytwórczych. Podobną analogię widać w sektorze reaktorów modułowych SMR, które rynek uznaje za jedną z możliwości rozwoju - dodał Paweł Majewski.

Odrębnym wątkiem w debacie była postulowana przez sektor reforma systemu EU ETS.

System ETS wymaga reformy w kontekście wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego UE i poszczególnych państw członkowskich, m.in. poprzez mechanizmy kompensacyjne na nowe inwestycje - zaznaczył Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia. 

Potrzebujemy solidnej reformy systemu EU ETS, dodał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. 

Z kolei podczas panelu poświęconego energetyce wiatrowej i offshore: Budowa farm wiatrowych na morzu – czy to największe wyzwania dla rozwoju energetyki morskiej w Polsce, doczekaliśmy się ciekawych wypowiedzi.

 

Wierzę, że mądra współpraca z ośrodkami naukowymi da nam szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej w offshore – powiedział Dariusz Lociński, Prezes PGE Baltica.

Konferencję ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce” zakończyła uroczysta gala.

Wręczono podziękowania i wyróżnienia prezesom największych spółek energetycznych.

 

ARE jest aktywnym uczestnikiem  branży energetycznej od 25 lat. Cenimy tę współpracę i korzystamy z analiz i prognoz ARE, które wspierają realizację naszych planów” - mówił prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas uroczystej Gali.

Dziękuje za profesjonalizm pracowników ARE i liczę na dalszą pomoc w transformacji polskiej energetyki - dodał prezes największej spółki energetycznej w Polsce.

Przypomnijmy, że Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku 25 lecie działalności. Od ponad dwóch dekad jest analitycznym zapleczem dla administracji publicznej, spółek energetycznych, sektora gazowego i paliwowego, mediów i środowisk akademickich.

Jubileuszowi Agencji towarzyszy jeszcze jedna ważna data. 20 lat temu powstał czytany przez Państwa portal CIRE.pl 
 

 

czwartek, 19 maja 2022 r.

Dziś w Warszawie konferencja ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce"

 

O tym się teraz mówi w branży energetycznej. Liderzy polskiej gospodarki spotykają się dziś w Warszawie na konferencji Agencji Rynku Energii „Prognozujemy przyszłość w energetyce”. Na uczestników czeka wiele wartościowych paneli tematycznych. Początek konferencji w czwartek o 10:00

Energetyka i nasze bezpieczeństwo energetyczne zagościły jako temat codziennych rozmów w polskich domach. My, w gronie branżystów, chcemy przede wszystkim podjąć się próby rozrysowania realnych scenariuszy już po etapie wojny i obecnego kryzysu. To są dla energetyków kwestie obecnie najważniejsze, w którym kierunku rozwinie się transformacja sektora - mówi Andrzej Bondyra, wiceprezes Zarząd ARE S.A.

Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku 25 lecie działalności. Od ponad dwóch dekad jest analitycznym zapleczem dla administracji publicznej, spółek energetycznych, sektora gazowego i paliwowego, mediów i środowisk akademickich.

 

 

Nie możesz być z nami w Warszawie?

Organizatorzy z myślą o tych uczestnikach rynku, którzy z różnych powodów nie będą mogli wziąć udziału w wydarzeniu przygotują materiały wideo (relacje, wywiady, wypowiedzi).

Całość znajdą Państwo na kanale CIRE na YouTubie, już dziś warto subskrybować nasz kanał CIRE TV

 

 

 

poniedziałek, 16 maja 2022 r.

Enea, LW „Bogdanka” oraz Volvo w gronie partnerów majowej konferencji Agencji Rynku Energii

 

Wydarzenie zaplanowane na 19 maja w jednym miejscu zgromadzi najważniejszych uczestników rynku energetycznego. Konferencję będzie relacjonował portal CIRE.pl

 

Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku jubileusz swojej działalności. ARE od 25 lat dostarcza rynkowi profesjonalnych analiz, statystyk i danych niezbędnych do podejmowania decyzji biznesowych w branż energetycznej. Kulminacyjnym momentem obchodzonego w 2022 jubileuszu będzie konferencja “Prognozujemy przyszłość w energetyce”
 

Wśród debat i paneli będą również dane statystyczne przygotowane przez analityków Agencji Rynku Energii. Eksperci z ARE przedstawią własne scenariusze rozwoju krajowej elektroenergetyki, uwzględniające zmiany zachodzące w otoczeniu prawnym i rynkowym, w tym założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Utrzymanie status quo w energetyce jest niemożliwe w kontekście zaostrzającej się polityki energetyczno-klimatycznej UE i rosnących kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. W obliczu dużej niepewności potrzebny jest plan działania, aby zminimalizować ryzyko nietrafionych inwestycji.

 

Już dziś zapraszamy Państwa do śledzenia relacji z konferencji na Twitterze oraz kanale Cire YouTube.

poniedziałek, 16 maja 2022 r.

19 maja energetycy spotykają się na konferencji Agencji Rynku Energii

 

Wiemy, że kalendarz ciekawych wydarzeń w tym kwartale jest bogato wypełniony ale jedno wydarzenie zasługuje na szczególne zainteresowanie. 19 maja w Warszawie Agencja Rynku Energii integruje energetyków wokół tematu “Prognozujemy przyszłość w energetyce”

 

To dobry moment, żeby przestudiować program konferencji. Przygotowaliśmy dla Państwa 6 paneli dyskusyjnych oraz debatę dziennikarską. Jesteśmy przekonani, że nie zabraknie merytorycznej dyskusji i wymiany poglądów.

Panele dotyczyć będą bieżącej sytuacji w elektroenergetyce oraz prognoz i perspektyw w powyższej branży. Przewidziana jest dyskusja o zagadnieniach wiązanych z offshore i wyzwaniach przed jakimi stoi energetyka morska. Nie zabraknie również rozważań dotyczących przyszłości kogeneracji, innowacyjności w obszarze odnawialnych źródeł energii czy szansach i zagrożeniach dla rozwoju elektromobilność.
 

 

Bardzo ciekawie zapowiada się debata dziennikarzy, która zatytułowana jest: transformacyjna dekada w Polsce - energetyka i gospodarka w obliczu zmian. Tematem panelu będzie analiza ostatniej dekady transformacji energetycznej w Polsce okiem dziennikarzy i komentatorów związanych z branżą energetyczną

Organizatorzy z myślą o tych uczestnikach rynku, którzy z różnych powodów nie będą mogli wziąć udziału w wydarzeniu przygotują materiały wideo (relacje, wywiady, wypowiedzi).

Całość znajdą Państwo na kanale CIRE na YouTubie, już dziś warto subskrybować nasz kanał.

Organizatorem wydarzenia jest obchodząca 25 lecie działalności Agencja Rynku Energii.

 

poniedziałek, 16 maja 2022 r.

 

PGE w gronie partnerów majowej konferencji Agencji Rynku Energii

 

PGE Polska Grupa Energetyczna - lider polskiej gospodarki i największa firma energetyczna w Polsce, jest w gronie partnerów konferencji “Prognozujemy przyszłość w energetyce”. Wydarzenie zaplanowane na 19 maja w jednym miejscu zgromadzi najważniejszych uczestników rynku energetycznego. Konferencję będzie relacjonował portal CIRE.pl

 

Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku jubileusz swojej działalności. ARE od 25 lat dostarcza rynkowi profesjonalnych analiz, statystyk i danych niezbędnych do podejmowania decyzji biznesowych w branży energetycznej. Kulminacyjnym momentem obchodzonego w 2022 jubileuszu będzie konferencja “Prognozujemy przyszłość w energetyce”.

Dziękuję za zaproszenie na konferencję ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce”. Znajdujemy się w czasie wielkich wyzwań i zmian w branży energetycznej. Takie tematy jak bezpieczeństwo energetyczne, unijna polityka klimatyczna, transformacja polskiego sektora energetycznego są mocno obecne w debacie publicznej i warto, o nich rozmawiać w gronie ekspertów z branży - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Wśród debat i paneli będą również dane statystyczne przygotowane przez analityków Agencji Rynku Energii. Eksperci z ARE przedstawią własne scenariusze rozwoju krajowej elektroenergetyki, uwzględniające zmiany zachodzące w otoczeniu prawnym i rynkowym, w tym założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Utrzymanie status quo w energetyce jest niemożliwe w kontekście zaostrzającej się polityki energetyczno-klimatycznej UE i rosnących kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. W obliczu dużej niepewności potrzebny jest plan działania, aby zminimalizować ryzyko nietrafionych inwestycji.

Już dziś zapraszamy Państwa do śledzenia relacji z konferencji na Twitterze oraz kanale Cire YouTube

Na konferencję ARE zaprasza Artur Olszewski, prezes Zarządu Agencji Rynki Energii S.A.

 

wtorek, 10 maja 2022 r.

NCBR w gronie patronów konferencji „Prognozujemy przyszłość w energetyce”

 

Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku 25-lecie działalności i współpracy z najważniejszymi uczestnikami rynku energetycznego. Z tej okazji ARE organizuje 19 maja konferencję merytoryczną „Prognozujemy przyszłość w energetyce”. Do grona patronów wydarzenia dołącza właśnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

 

To już ostatnie dni zapisów z gwarancją miejsca dla Państwa kadry zarządzającej.

W programie konferencji ARE najnowsze dane przekrojowe dotyczące funkcjonowania sektora energetycznego w Polsce. Panele dyskusyjne, debaty, opinie szefów największych spółek odpowiedzialnych za rozwój polskiej gospodarki.

Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie https://www.are.waw.pl/konferencja

Agencja Rynku Energii, organizator konferencji „Prognozujemy przyszłość w energetyce”, zaprosiła do uczestnictwa w wydarzeniu przedstawicieli administracji państwowej, instytucje otoczenia biznesowego, szefów kluczowych spółek. W gronie patronów wydarzenia nie mogło zabraknąć Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski to sprawa nas wszystkich, to dziś jedna z najważniejszych naszych spraw. Dlatego rozmawiajmy, przewidujmy, planujmy – doskonałą sposobnością do tego jest konferencja ARE 2022 pt. „Prognozujemy przyszłość w energetyce” – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które objęło wydarzenie patronatem honorowym.

Po agresji Rosji na Ukrainę, Polska i Unia Europejska chcą pilnie uniezależnić się od dostaw surowców ze wschodu. Dla powodzenia tego planu konieczne jest rozwijanie nowatorskich rozwiązań i wyznaczanie nowych dróg przechodzenia na czystą energię. W NCBR, dzięki pomysłom innowatorów, przygotowujemy właśnie takie technologie. Myślę tu w pierwszym rzędzie o dziewięciu przedsięwzięciach badawczych wpisujących się w strategię Zielonego Ładu, a realizowanych przez polskich przedsiębiorców i naukowców dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich. Podobne nadzieje wiążemy z naszym programem strategicznym „Nowe technologie w zakresie energii”, w którym 800 mln zł przeznaczamy na innowacyjne projekty o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, wspierające osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne państwa i zwiększających konkurencyjność naszej gospodarki. Zapraszamy do współpracy – dodaje dyrektor NCBR.

piątek, 6 maja 2022 r.

Konferencja ARE „Prognozujemy przyszłość w energetyce" już za dwa tygodnie

 

O tym się teraz mówi w branży energetycznej. Już za dwa tygodnie spotkamy się w Warszawie na konferencji Agencji Rynku Energii „Prognozujemy przyszłość w energetyce”. Na uczestników czeka wiele wartościowych paneli tematycznych. Początek konferencji w czwartek 19 maja, o 10:00.

Energetyka i nasze bezpieczeństwo energetyczne zagościły jako temat codziennych rozmów w polskich domach. My, w gronie branżystów, chcemy przede wszystkim podjąć się próby rozrysowania realnych scenariuszy już po etapie wojny i obecnego kryzysu. To są dla energetyków kwestie obecnie najważniejsze, w którym kierunku rozwinie się transformacja sektora - mówi Andrzej Bondyra, wiceprezes Zarząd ARE S.A.

Agencja Rynku Energii obchodzi w tym roku 25 lecie działalności. Od ponad dwóch dekad jest analitycznym zapleczem dla administracji publicznej, spółek energetycznych, sektora gazowego i paliwowego, mediów i środowisk akademickich.

 

 

Nie możesz być z nami w Warszawie?
Organizatorzy z myślą o tych uczestnikach rynku, którzy z różnych powodów nie będą mogli wziąć udziału w wydarzeniu przygotują materiały wideo (relacje, wywiady, wypowiedzi).

Całość znajdą Państwo na kanale CIRE na YouTubie, już dziś warto subskrybować nasz kanał CIRE TV

 

środa, 4 maja 2022 r.

 

Rejestracja została zakończona

 

Pragniemy poinformować, iż z uwagi na dużą ilość uczestników, limit miejsc został wykorzystany. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem.

poniedziałek, 11 kwietnia 2022 r.

 

PGNiG dołącza do grona partnerów majowej konferencji ARE

 

19 maja w Warszawie odbędzie się najciekawsze wydarzenie II kwartału 2022 r. Agencja Rynku Energii, która obchodzi w tym roku jubileusz 25 lat działalności, zaprasza na konferencję “Prognozujemy przyszłość w energetyce”. Wiele firm zarezerwowało już miejsca na widowni, aby uczestniczyć w debatach i panelach merytorycznych. Wśród partnerów konferencji ARE jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

“Kiedy wydawało się, że o trwającej transformacji energetycznej powiedziano już wszystko, przyszedł 24 lutego i wszystko na naszych oczach się zresetowało. Od momentu kiedy polski rząd zmienił założenia naszej strategii energetycznej pojawiła się przestrzeń na nowe pytania o kierunek rozwoju sektora. Majowa konferencja ARE będzie próbą poszukania odpowiedzi na nowe pytania, które wynikają z wojny i nowej definicji bezpieczeństwa energetycznego Polski” mówi Artur Olszewski, prezes Zarządu ARE S.A.

Dlaczego warto być na konferencji Agencji Rynku Energii?

Konferencja ARE będzie doskonałą okazją do dialogu pomiędzy uczestnikami rynku, a także nowymi podmiotami, które inwestują w sektor energetyczny. Fachowość, doświadczenie i wiarygodność organizatora konferencji, czyli Agencji Rynku Energii, w prowadzeniu badań statystycznych i analiz systemowych, w tym symulacji ekonomicznych w dziedzinie gospodarki energetycznej, powodują, że konferencja „Prognozujemy przyszłość w energetyce” z całą pewnością dostarczy podstaw do podejmowania decyzji biznesowych i pozwoli szerzej spojrzeć na czekające branżę wyzwania.
 

Partnerami wydarzenia są najważniejsze spółki i instytucje rządowe

Partnerem Głównym majowej konferencji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.


 

wtorek, 22 lutego 2022 r.

 

Agencja Rynku Energii (ARE S.A.) zaprasza do wzięcia udziału w konferencji tematycznej, której tematy będą obejmowały przyszłość oraz możliwe do zaistnienia scenariusze w branży energetycznej. Konferencja wpisuje się w obchody jubileuszu 25-lecia Agencji Rynku Energii.

 

25-lecie działalności Agencji Rynku Energii (ARE S.A.) to doskonała okazja do rozmów, diagnozy, wyciągania wniosków nad zagadnieniem transformacji sektora energetycznego w Polsce. Temu służyć będzie Konferencja Prognozujemy przyszłość w energetyce organizowana przez ARE S.A., która odbędzie się już 19 maja 2022 r. w Hotelu The Westin, w Warszawie.

 

- Jestem przekonany, że eksperci, których zaprosiliśmy do udziału w konferencji w sposób holistyczny zajmą się zagadnieniem transformacji sektora energetycznego – mówi Artur Olszewski, Prezes Zarządu Agencji Rynku Energii. – Ważne, aby przy próbie oceny tak szerokiego semantycznie zagadnienia, użyć retrospektywy oraz spróbować wybiec w przyszłość. Przy takim podejściu możliwe jest wyciągnięcie daleko idących wniosków – dodał Artur Olszewski, Prezes Zarządu Agencji Rynku Energii.

 

Konferencja będzie doskonałą okazją do dialogu pomiędzy uczestnikami rynku, a także nowymi podmiotami, które inwestują w sektor energetyczny. Pracownicy i eksperci współpracujący z ARE S.A., paneliści i prelegenci, którzy uczestniczyć będą w konferencji stanowią źródło wiarygodnych danych o sektorze, monitorują trendy w obrębie miksu energetycznego, dostarczają podstaw do podejmowania decyzji biznesowych.

 

Konferencja Prognozujemy przyszłość w energetyce będzie miejscem wymiany opinii, ścierania się poglądów. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań m.in. w którym kierunku rozwinie się transformacja energetyczna w Polsce.

 

Konferencja ARE 2022 pt. Prognozujemy przyszłość w energetyce

Termin i miejsce: 19 maja 2022, Hotel The Westin Al. Jana Pawła II 21, Warszawa

 

Główny patron medialny: www.cire.pl

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji