PL EN DE

BGK uruchamia pożyczki na projekty OZE w województwie lubelskim

W Lublinie przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz partnerów finansujących podpisali umowy współpracy, co oznacza, że już w lutym uruchomione zostaną pożyczki na odnawialne źródła energii (OZE)


Umowy tworzą nowe możliwości finansowania m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych, placówek oświatowych, szpitali.

Dzisiejsza współpraca to kolejny przykład efektywnego zarządzania funduszami europejskimi, które tym razem przyczynią się do transformacji energetycznej w regionie.

"Ta kolejna odsłona instrumentów finansowych z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to kluczowe dla nas wszystkich wsparcie energii odnawialnej w regionie. Mam nadzieję, że przedsiębiorstwa, które skorzystają ze wsparcia będą je postrzegały jako istotny krok w kierunku optymalizacji kosztów funkcjonowania firmy, ale również jako realizację inwestycji sprzyjającej naszemu środowisku" - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

"Korzyści z OZE są dzisiaj oczywiste, to czyste źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, wpływa też na wysokość rachunków za prąd czy ogrzewanie. Dlatego uważamy, że inwestycje w tym zakresie są priorytetowe. Poprzez pożyczki z Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego będziemy wspierali budowę instalacji OZE dot. wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Pożyczkobiorcy będą też mogli skorzystać z dotacji na pokrycie zakupu magazynów energii" - mówi Anna Gajewska, dyrektor departamentu instrumentów finansowych w BGK.  

Podpisane umowy opiewają łącznie na 150 mln zł i dotyczą udzielania pożyczek na instalacje OZE w inwestycjach realizowanych przez:

  • JST, szkoły, szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, TBS, instytucje kultury; pożyczek dla tych podmiotów udzielać będzie Bank Ochrony Środowiska S.A.

  • przedsiębiorców; pożyczek dla firm udzielać będą: Fundusz Wschodni sp. z.o.o., Konsorcjum Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z Polską Fundacją Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” oraz Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Pożyczki mają preferencyjne warunki m.in. oprocentowanie od 1,9 do 3,5 proc. w zależności od statusu prawnego pożyczkobiorcy, okres spłaty nawet 12 lat. Środki będzie można przeznaczyć na sfinansowanie budowy, rozbudowy instalacji OZE, czy też ich przebudowy, która będzie dotyczyć wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej i cieplnej. Koszty utworzenia magazynów energii będą mogły być pokryte z bezzwrotnej dotacji, o którą pożyczkobiorca wnioskuje wraz z pożyczką.

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego realizowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.